لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

کلینتون: حمایت ایران از تروریسم تشدید شده است


آرشیو: عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در آمریکا
آرشیو: عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در آمریکا

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا را، که گفته می شود ایران از آن حمایت می کرد، روند فزاینده و روبه رشد خطرناک در پشتیبانی تهران از تروریسم نامیده است.

کلینتون روز چهارشنبه، یک روز پس از آن که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد منصور ارباب سیار، شهروند آمریکایی ایرانی تبار و غلام شکوهی عضو نیروی قدس در ایران را به توطئه چینی برای حمله به عادل الجبیر سفیر عربستان متهم کرده است.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا گفته است توطئه از تهران حمایت و هدایت شده است.

روز چهارشنبه، آمریکا اعلام کرد شرکت هواپیمایی ایرانی ماهان را به عنوان یک حامی فعالیت های تروریستی تهران شناسایی کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری گفته می شود شرکت هوایی ماهان روابط نزدیکی با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارد و از آن برای حمل عوامل، اسلحه و پول استفاده می شود. این گزینش شهروندان آمریکا را از مشارکت در معاملات بازرگانی و مالی با این شرکت هواپیمایی منع و دارایی هایی را که ممکن است در حوزه قضایی آمریکا داشته باشد مسدود می کند.

پیشتر جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا گفت تلاش برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، عملی گستاخانه است و ایران باید پاسخگو باشد.

بایدن روز چهارشنبه به شبکه خبری ای بی سی گفت در مورد پاسخ آمریکا به توطئه ترور عبدالجبیر هیچ گزینه ای منتفی نشده است. وی همچنین یادآور شد که مقام های آمریکایی تلاش می کنند تا افکار عمومی جهان علیه ایران را متحد کنند.

روز سه شنبه، وزارت دادگستری آمریکا منصور ارباب سیار، شهروند آمریکایی ایرانی تبار و غلام شکوهی، عضو سپاه قدس را به توطئه برای حمله به سفیر عربستان متهم کرد.

این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای ابراز همبستگی خود با سفیر عربستان تماس گرفت و این توطئه را نقض آشکار قوانین آمریکا و بین المللی نامید. رییس جمهوری آمریکا به الجبیر اطمینان داد که دولت متبوعش به حفاظت از همه دیپلمات ها در ایالات متحده ادامه می دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای به آمریکاییان در سراسر جهان هشدار داد مراقب اقدام های ضد آمریکایی باشند. در این اطلاعیه آمده است تلاش برای ترور سفیر عربستان ممکن است علامتی بر افزایش تمرکز دولت ایران بر فعالیت های تروریستی باشد.

تهران هرگونه مداخله در این واقعه را تکذیب کرده است. روز سه شنبه پس از اعلام این خبر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با تسلیم نامه ای به سازمان ملل خشم خود را از اتهام های آمریکا ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG