لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

واکنش تهران به اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران


واکنش تهران به اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران
واکنش تهران به اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران

در فاصله کمتر از یک روز پس از افشای توطئه ترور سفير عربستان در واشنگتن توسط دو ایرانی مرتبط به سپاه قدس ، مقام های جمهوری اسلامی ایران این اتهام را رد کردند و آن را «سناریوی ساختگی» نامیدند.

مقامات آمريکا روز سه شنبه دو ايرانی را به تلاش برای اجرای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن ، پایتخت آمريکا متهم کردند. آنها از «منصور ارباب سیار» و «غلام شکوری» نام بردند. آقای ارباب سیار در بازداشت است و روز گذشته در دادگاه شهر نیویورک حاضر شد اما غلام شکوری فراری است و احتمالا در ایران به سر می برد با اینحال دادستان کل آمریکا ، علیه او کیفر خواست صادر کرده است.

پیش از واکنش مقام های جمهوری اسلامی ایران به اتهام آمریکا علیه آنها ، ابتدا خبرگزاری های دولتی به استقبال این خبر رفتند. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ، پوشش خبری اظهارات مقامات آمریکایی در افشای توطئه ترور در آمریکا را «تصاعد بحران» نامید و کمی بعد خبرگزاری فارس با تردید درباره متهم اصلی این پرونده ، یعنی «منصور ارباب سیار» ابتدا مدعی شد که او ده سال پیش بازداشت شده است. خبرگزاری فارس سپس خبر خود را اینگونه اصلاح کرد که وی ده سال پیش هم سابقه بازداشت ، داشته است.

داستان بچگانه

اولین مقام ایرانی که واکنش نشان دادند ، از دولتی ها بودند. علی اکبر جوانفکر ، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد و رییس فعلی خبرگزاری جمهوری اسلامی به خبرنگار سی ان ان در پاکستان گفت که این اتهام «یک داستان بچه گانه» است.

همزمان ، رامین مهمان پرست ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در روسیه بسر می برد در اظهار نظری این اتهام را «ادعای کذب» نامید و گفت ، این «داستان هالیوودی» ، «سناریوی ساختگی آمریکاست».

در ساعت های گذشته مقام های دیگری در وزارت امور خارجه ایران واکنش نشان دادند. از جمله محمد خزاعی ، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد ، نامه ای به «بان کی مون»، دبيركل سازمان ملل متحد نوشت و علی اکبر صالحی ، وزیر امورخارجه هم این اتهامات را «سناريوي ناشیانه آمريكا» عیله ایران نامیده و پیش بینی کرده که واشنگتن مجبور به عذرخواهي خواهد شد.

برغم این ادعا ، ساعاتی پیش ، جمهوری اسلامی ایران با احضار کاردار سوئیس در تهران، بشدت به اتهامات اخیر آمریکا اعتراض کرده است.

سکوت رهبری و رییس جمهوری

با اینکه مقام های آمریکایی جزییاتی از دستگیری منصور ارباب سیار را منتشر کرده اند اما هنوز رهبر جمهوری اسلامی و رییس جمهوری ایران واکنش نشان نداده اند.

روز گذشته مقام های آمریکایی اشاره کردند که آقای ارباب سیار و یک نفر دیگر بنام غلام شکوری طرحی برای ترور سفیر عربستان در رستورانی در شهر واشنگتن و سفارت اسراییل را داشته اند. آنها قصد داشتند یک و نیم میلیون دلار برای این ترور پرداخت کنند و یکصد هزار دلار ، پیش پرداخت کرده اند.

منصور ارباب سیار شهروند ایرانی – آمریکایی است که در تگزاس زندگی می کرده و رسانه های آمریکایی در ساعت های گذشته با خانواده او و همسایگانش گفتگو کرده اند. همسر ارباب سیار گفته مدت زیادی با او زندگی نکرده و نمی داند که او در این ماجرا دست داشته یا نه.

منصور ارباب سیار متهمی است که بازداشت شده است
منصور ارباب سیار متهمی است که بازداشت شده است

رهبر جمهوری اسلامی ایران در سفر استانی به کرمانشاه بسر می برد و هنوز به این اتهامات واکنشی نشان نداده است. با این حال ، در مجلس شورای اسلامی ، رییس و برخی نمایندگان به آن واکنش نشان داده اند. علی لاریجانی ، ادعا کرده ، آمريكايي ها در بازي كودكانه خود ، ناشيانه عمل كردند.

محمود احمدی نژاد هم با اینکه امروز ، روز ملي گينه استوايي را تبريك گفته ، اما هنوز واکنشی به اتهامات علیه ایران نشان نداده است.

حسین سلامی ، جانشین فرمانده کل سپاه به خبرگزاری فارس گفته است «ادعای مضحک آمریکا برای انحراف افکار عمومی از شکست نظام سرمایه داری است».

در ساعت های گذشته ، سایر مقام های جمهوری اسلامی ایران نظرات مشابهی در باره اتهامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی مطرح کرده اند.

این در حالی است که امروز ، جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا می گوید«ایران باید مسئول توطئه ترور سفیر عربستان شناخته شود».

XS
SM
MD
LG