لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

هشدار ژنرال آمریکایی به ایران در مورد حملات شبه نظامیان در عراق


ژنرال مارتین دمپسی، گزنیه دولت باراک اوباما برای ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده است
ژنرال مارتین دمپسی، گزنیه دولت باراک اوباما برای ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده است

گزینه رییس جمهوری آمریکا برای فرماندهی ارتش ایالات متحده، درباره حملات مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، به جمهوری اسلامی هشدار داد.

ژنرال مارتین دمپسی گفت: تهران نباید تصمیم آمریکا را برای واکنش نشان دادن به این حمله ها، دست کم بگیرد.

این فرمانده آمریکایی روز سه شنبه گفت افزایش تحویل سلاح به شبه نظامیان شیعه که در جنوب عراق نیروهای آمریکایی را هدف قرار می دهند، ممکن است برای به بار آوردن تلفات زیاد نظیر آنچه در بیروت رخ داد باشد.

اشاره ژنرال دمپسی، به حمله انتحاری ۱۹۸۳ به یک پایگاه نیروهای دریایی آمریکایی در لبنان است. آن حمله به کشته شدن ۲۴۱ نفر از نیروهای آمریکایی و خروج آمریکا از لبنان منجر شد.

دمپسی گفت ایران می خواهد پیام مشابهی بفرستد که این کشور، آمریکا را از عراق خارج کرد.

ژنرال دمپسی که برابر اعضای یک کمیته سنای آمریکا سخن می گفت، اعلام کرد پیگیری احتمالی ایران برای دستیابی به سلاح اتمی و فعالیت هایی که از جانب ایران در جنوب عراق انجام می شود، این احتمال را افزایش داده است که «ایران درباره تصمیم آمریکا، دچار اشتباه محاسباتی جدی خواهد شد»

اظهارات ژنرال دمپسی در سنای آمریکا، نشان دهنده نگرانی هایی است که پس از کشته شدن ۱۴ سرباز آمریکایی در ماه ژوئن در عراق، افزایش یافته است.

ژوئن گذشته، مرگبار ترین ماه در سه سال اخیر برای نظامیان آمریکایی در عراق بود.

گزنیه دولت باراک اوباما برای ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، همچنین به کنگره آمریکا گفت ایران اگر فکر می کند که واشنگتن به راحتی خواهد گذاشت که این اتفاقات بیفتد، و به طور جدی این مسئله را در نظر نگیرد و یا به آن واکنشی نشان ندهد، اشتباه کرده است.

دمپسی که نیروهای آمریکایی را در عراق فرماندهی کرده است، گفت مسئولان ارتش آمریکا در عراق و افراد عراقی که با او در ارتباط هستند، درباره برنامه های که گفته می شود ایران دارد، با او صحبت کرده اند. وی به طور مشخص اعلام نکرد که چه عراقی هایی اتهام ها در مورد ایران را مطرح کرده اند.

آمریکا قرار است تا پایان سال جاری میلادی طبق یک توافق امنیتی دو جانبه با عراق، تمامی ۴۶ هزار نیروی باقیمانده خود را از این کشور خارج کند.

دمپسی گفت در صورتی که عراق بخواهد، او از طولانی تر کردن مدت حضور سربازان آمریکایی در عراق حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG