لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

دیدگاه: دفاع از منافع ملی آمریکا در برابر جمهورى اسلامی، دفاع از منافع ملت ایران نیز هست


دولت آمریکا هشدار داده که تنش آفرینی ایران در منطقه را دیگر تحمل نخواهد کرد
دولت آمریکا هشدار داده که تنش آفرینی ایران در منطقه را دیگر تحمل نخواهد کرد

نوشتۀ: آندرو فریمن - واشنگتن

مدتی است که انتقادهای بسیار صریحی علیه عملکرد جمهورى اسلامی ایران در واشنگتن شنیده می شود. این اظهارات بی پرده، در همه رده های سیاسی و نهادهای حکومتی ایالات متحده از کاخ سفید تا کنگره ایالات متحده و از وزارت خارجه تا وزارت دفاع و حتی وزارت امنیت داخلی شنیده می شود.

کنگره آمریکا در حال بررسی لایحه ای علیه ادامه برنامه های موشکی ایران و احتمالا برقراری یک رشته تحریم های جدید، در صورت عدم توقف آن است.

در كاخ سفید گفته شده که «برجام» یک توافق بد است و باید در آن تغییرات اساسی داده شود. ایالات متحده در چارچوب مبارزه خود علیه تروریسم و نهادهای خشونت طلب، خواهان مهار کردن حزب الله لبنان و توقف کمک های مالی و تسلیحاتی رژیم ايران به حماس و دیگر سازمان های خشونت طلب نیز شده است.

همه این اقدامات در راستای تامین امنیت ملی ایالات متحده و مردمان آن انجام می گیرد. ولی این تدابیر همزمان موجب تقویت امنیت و آرامش در همه کشورهای جهان هم می شود، و در همان حال، در راستای منافع ملی ایرانیان نیز قرار دارد.

از دیدگاه ایالات متحده، حکومتی که به حقوق و منافع ملت خود احترام گذارد، هرگز در پی آشوب طلبی و دخالت نظامی در دیگر کشورهای جهان و کمک به گروه های تروریستی بر نمی آید.

رکس تیلرسون وزير خارجه ایالات متحده، نیکی هیلی سفير آمریکا در سازمان ملل و همچنین وزیر دفاع و نمایندگان ارشد کنگره در سخنان ماه های اخیر خود بارها از حقوق انسانی ملت ایران و از لزوم آزادی های فردی سخن گفته اند.

از دیدگاه ایالات متحده، حکومتی که به حقوق و منافع ملت خود احترام گذارد، هرگز در پی آشوب طلبی و دخالت نظامی در دیگر کشورهای جهان و کمک به گروه های تروریستی بر نمی آید.

کارشناسان نظامی می گویند که جمهورى اسلامی ایران هر سال حدود نیم میلیارد دلار بودجه خود را صرف کمک به سازمان های تروریستی می کند که در این راه حزب الله لبنان بیشترین سهم را می برد و کمک ایران به آن سازمان بالغ بر ٢٥٠ میلیون دلار می شود. اين مبلغ نجومی، تنها کمک های نقدی است و کمک های تسلیحاتی و غیره را شامل نمی شود.

هنگامی که کارزار دیپلماتیک ایالات متحده به هدف قطع این کمک ها به نتیجه برسد، ملت ایران دست‌کم نیم میلیارد دلار صرفه جویی خواهد کرد که انتظار می رود چنین مبلغ کلانی در راه رفاه مردم ایران هزینه شود.

همین اصل را می توان در مورد برنامه های موشکی رژیم بیان کرد که هر سال چند میلیارد دلار صرف ادامه آن می کند. این مبلغ گزاف نیز اگر در راه مردم به کار گرفته شود، می تواند درمانگر بسیاری از دردهای اجتماعی و عمومی در ایران باشد.

جمهورى اسلامی، حتی پیش از آن که شکل بگیرد، آمریکا ستیزی را به محور سیاست خارجی خود مبدل ساخت که همچنان ادامه دارد و هر هفته صدای «مرگ بر آمریکا» در اجتماعات نماز جمعه و در هر فرصت حکومتی دیگر، شنیده می شود.

چگونه ممکن است که یک حکومت، خواهان نابودی یک ملت دیگر شود؟

جامعه جهانی هرگز چنین رفتارهایی را بر نمی تابد و آنانی که به این سیاست ادامه می دهند در واقع به خود و منافع ملی کشور و ملت خویش آسیب می رسانند.

یکی از نخستین اقدامات دولت اسلامی، پس از آن که قدرت را در ایران به دست گرفت، اشغال سفارت آمریکا و اسارت ٥٢ دیپلمات به مدت ٤٤٤ روز بود. در قاموس دیپلماتیک، چنین اقدامی می تواند نشان اعلام جنگ علیه یک کشور دیگر باشد. ولی ایالات متحده شکیبایی در پیش گرفت.

در طول همه این سال ها اقدامات تروریستی بسیاری علیه امريكا در کشورهای خاورمیانه انجام شده و هم امروز، نیروی دریایی سپاه پاسداران علیه ناوهای آمریکایی در خلیچ فارس مزاحمت ایجاد می کنند.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که ایالات متحده از این پس این گونه یاغی‌گری‌ها را تحمل نخواهد کرد. ادامه مزاحمت برای ناوهای آمریکایی در خلیج فارس ممکن است وضعی پیش آورد که کنترل اوضاع از دست مسئولان خارج شود.

دفاع ایالات متحده از آزادی های انسانی و تلاش برای برقراری امنیت در جهان، ریشه ای عمیق دارد. پرزیدنت توماس ودرو ویلسون در سال ١٩١٨ میلادی، یعنی ٢١ سال پیش از آغاز جنگ حهانی دوم، منشور جامعی برای تضمین حقوق شهروندی درهمه کشورهای جهان انتشار داد که همچنان بیانگر ارزش های اخلاقی و سیاست بین المللی رهبران ایالات متحده است.

در واقع، ایالات متحده از همان هنگام که وارد صحنه بین المللی شده، همیشه دفاع از حقوق انسانی را یکی از پایه های سیاست خارجی خود قرار داده است.

وزارت خارجه ایالات متحده هر سال گزارش جامعی درباره وضع حقوق انسانی در کشورهای جهان منتشر می كند که بسیار دقیق و بی طرفانه تهیه شده و هدف آن پیشبرد اصول آزادی در جهان است..

پرزیدنت دونالد ترامپ، رکس تیلرسون، جیمز ماتیس، نیکی هیلی و دیگر سیاست گزاران ایالات متحده همیشه در سخنان خود تاکید کرده اند که حساب ملت خوب ایران را از حساب حکومتی که فریاد «مرگ بر آمریکا» سر می دهد، کاملا جدا می دانند.

حدود یک میلیون نفر ایرانی از نخستین سال های پس از انقلاب،در ایالات متحده مستقر شده اند و نیکی های این کشور و احترام به آزادی، ارزش های اخلاقی و دینی را به چشم می بینند و از آن بهره می برند.

آرزوی روزی را داریم که دوستی و همکاری بین دو ملت فرهیخته ایران و ایالات متحده، به سود همگان از سرگرفته شود. آنانی که دشمن آمریکا هستند، در واقع با منافع ملت ایران نیز ستیز می ورزند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG