لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

اهمیت ادامه دیپلماسی با ایران


پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در نشست مشترک کنگره آمریکا و دیگر اظهارات اخیر، از تعامل دیپلماتیک با ایران دفاع کرد و از کنگره خواست در جستجوی یک راه حل دیپلماتیک برای برطرف کردن نگرانی های ناشی از برنامه اتمی ایران، با اتحادیه اروپا و دیگر اعضای گروه ۱+۵ متحد بماند.

او گفت «از حالا تا بهار، ما فرصت داریم در باره توافق جامعی که از بوجود آمدن یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی جلوگیری کند، امنیت آمریکا و متحدانش، از جمله اسرائیل را مسلم سازد، و از مناقشه دیگری در خاورمیانه بپرهیزد، مذاکره کنیم.»

پرزیدنت اوباما گفت اطمینانی نیست مذاکرات موفق شود، اما تاکید کرد یک راه که شکست دیپلماسی را مسلم می سازد، این است که کنگره تحریم های جدید بر ایران، در حالی که مذاکرات جریان داد، وضع کند.

بر اساس برنامه اقدام مشترک که در سال ۲۰۱۳ با آن موافقت شد، هیچ تحریم جدیدی علیه ایران، در حالی که مذاکرات برای رسیدن به یک توافق جامع ادامه دارد، نباید وضع شود. پرزیدنت اوباما گفت اقدام کنگره در تصویب یکجانبه لایحه تحریم ها، فرصت رسیدن به یک توافق دیپلماتیک فراگیر و قابل تائید را به خطر خواهد انداخت.

رئیس جمهوری گفت تنها پیامد ممکن می تواند بسیار ویرانگر باشد: « آمریکا را از متحداتش دور می کند، و مسلم می سازد ایران برنامه اتمی را دوباره آغاز کند. کاری است بی معنا و به این دلیل، من هر لایحه ای را که موجب متوقف شدن پیشرفت شود، وتو خواهم کرد.»

در توضیحاتی در کنگره، جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، هنوز شانس معتبری برای رسیدن به یک توافق هسته ای قابل تایید با ایران وجود دارد، و گفت « اگر رهبران ایران تصمیم بگیرند پیش نروند، ما با کنگره برای افزایش فشار کار خواهیم کرد. اما در حالی که در مذاکرات درگیر هستیم، مهم است به شریکان خود، و نیز به ایران، نشان دهیم واشنگتن در حمایت از راه حلی فراگیر که مسلم سازد ایران سلاح اتمی به دست نخواهد آورد، و برنامه اتمی اش صلح جویانه خواهد بود، متحد است.»

XS
SM
MD
LG