لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

پرزیدنت ترامپ از بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین خبر داد


پس از خروج آمریکا از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه ، رئیس جمهوری ایالات متحده از بررسی یک توافق جدید با روسیه و چین با هدف کاهش تسلیحات اتمی خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت دونالد ترامپ با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت که به شما می‌گویم دولت‌های چین و روسیه از اینکه درباره این مساله گفت‌وگو می‌کنند، بسیار هیجان‌زده هستند.

همچنین آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های ایالات متحده نوشت که واشنگتن به دنبال توسعه سیستم‌های تسلیحاتی است که پیشتر براساس پیمان با روسیه ممنوع شده بود.

اخیرا ایالات متحده به طور رسمی از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شده است. این اتفاق پس از آن رخ داد که مسکو دست به نقض این پیمان زد.

رئیس جمهوری آمریکا بهمن ماه سال گذشته هم در بیانیه‌ای، گفته بود که اقدام روسیه، تهدید مستقیم علیه متحدان آمریکا و نیروهای آمریکایی در خارج است و ایالات متحده «تعهدات خود در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را به حال تعلیق در می آورد و روند خروج از آن را آغاز می کند که طی ۶ ماه تکمیل خواهد شد؛ مگر آنکه روسیه خود را با مفاد این پیمان منطبق کند و همه موشک هایی که ناقض پیمان است را به همراه پرتاب کننده های آنها و دیگر تجهیزات مرتبط نابود کند.»

سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو هم همان زمان تایید کرده بود که روسیه پیمان «آی‌ان‌اف» را نقض کرده است. ناتو از روسیه خواسته بود طی شش ماه و تا وقتی فرصت وجود دارد، به اجرای کامل این پیمان بازگردد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (به انگلیسی: INF) در زمان جنگ سرد بین میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ امضا شد و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG