لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

هشدار آمریکا به هند: همکاری تجاری با جمهوری اسلامی خطر تحریم به‌دنبال خواهد داشت


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده - آرشیو
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده - آرشیو

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه خاطرنشان کرد که تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی کماکان به‌قوت خود باقی بوده و اعمال می‌شوند.

ودانت پاتل در کنفرانس خبری روزانه خود گفت، «آنهایی که با ایران همکاری‌های تجاری می‌کنند به‌خاطر داشته باشند که خود را در معرض تحریم قرار می‌دهند.»

او این اظهارات را در واکنش به گزارش‌های اخیر رسانه‌ها در مورد انعقاد قراردادی بین هند و جمهوری اسلامی برای توسعه بندر چابهار در جنوب ایران بیان کرد.

بنا به گزارش روزنامه انگلیسی‌زبان «هندو» چاپ دهلی‌نو، این قرارداد ۱۰ ساله در ادامه تفاهمنامه همکاری است که تهران و دهلی‌نو حدود ۹ سال پیش امضا کردند.

طرف هندی قرار است معادل ۱۲۰ میلیون دلار در تجهیزات چابهار سرمایه‌گذاری کند و گفته تا ۲۵۰ میلیون دلار هم اعتبار برای پروژه‌های آتی در نظر می‌گیرد.

هند گفته است هدفش در استفاده از بندر چابهار ارسال کمک‌های بشردوستانه و توسعه منطقه، فرای منافع مالی است.

این بندر برای هند حلقه اتصال به افغانستان و آسیای مرکزی است تا بتواند با بندر گوادر پاکستان، یا «ابتکار کمربند و جاده» چین، رقابت کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG