لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

رئیس جمهوری آمریکا در مراسم روز جمهوری هند شرکت کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در مقام مهمان افتخاری در مراسم روز جمهوری هند در دهلی نو شرکت کرد. آقای اوباما، نخستین رئیس جمهوری آمریکا است که در مراسم روز جمهوری هند شرکت می کند.

جمعیت زیادی از مردم هند با دیدن باراک اوباما در کنار نارندرا مودی، نخست وزیر هند فریاد شادی سر دادند. در این مراسم که در یک روز بارانی برگزار شد، هزاران نفر از نظامیان هندی رژه رفتند. ۲۶ ژانویه، روز جمهوری هند، روزی است که این کشور قانون اساسی خود را در سال ۱۹۵۰ به اجرا در آورد.

آقای اوباما روز یکشنبه، در اولین روز از سفر سه روزه خود با نارندرا مودی دیدار و گفتگو کرد و گفت آمریکا و هند در زمینه همکاری های اتمی غیرنظامی به توافق رسیده اند. آقای اوباما گفت: «توافق هسته ای غیرنظامی بین دو کشور گام مهمی است که نشان می دهد می توانیم در ارتقای روابط فیمابین همکاری کنیم.»

آمریکا در سال ۲۰۰۸ برای انتقال فناوری اتمی غیرنظامی به هند، توافقی را با این کشور امضا کرد، اما اجرای آن به خاطر یک قانون هند متوقف شده بود. این قانون شرکت هایی را که تجهیزات اتمی می سازند و آنها را فراهم می کنند در صورت بروز حادثه، مسئول می داند.

آمریکا و هند توافق کرده اند که بیمه ای چند میلیون دلاری برقرار کنند که هند را وادار به تغییر قوانین خود در این زمینه نکند. جزئیات این امر هنوز مشخص نیست.

نخست وزیر هند نیز گفت از اینکه آمریکا و هند می توانند با هم همکاری تجاری تحت قوانین هند و بین المللی داشته باشند، خرسند است.

نارندرا مودی که به خاطر رهبری تظاهرات خونین علیه مسلمانان هند در سال ۲۰۰۲ در فهرست افراد ممنوع الورود به خاک آمریکا قرار گرفته بود، در مقام نخست وزیر هند میزبانی رئیس جمهوری آمریکا را برعهده دارد. آمریکا، هند را یک بازار بزرگ و وزنه خنثی کننده چین در آسیا می داند. رهبران هند و آمریکا بر اهمیت امنیت کشتیرانی در منطقه آسیا به ویژه در دریای جنوبی چین تاکید کردند و خواستار حل مسالمت آمیز اختلاف کشورها در این دریا از راه گفتگو شدند.

یکشنبه شب در ضیافت شامی که به افتخار رئیس جمهوری و بانوی اول امریکا برگزار شد، براناب موخرجی رئیس جمهوری هند بر تقویت مناسبات دو کشور تأکید کرد:
«خانم ها، آقایان. جامهایمان را به سلامتی عالی جناب رئیس جمهوری اوباما و میشل اوباما بلند کنیم. با آرزوی ادامه رفاه و خوشبختی ایالات متحده و ایجاد سنگ بنای تازه تقویت هرچه بیشتر دوستی و همکاری هند و آمریکا.»

آقای اوباما که در دهلی نو در جریان گزارش تعرض های تازه و خونین جدایی طلبان اوکراینی طرفدار روسیه در شرق اوکراین قرار گرفته بود، گفت برای مقابله با این رویداد همه گزینه ها به جز اقدام نظامی رابررسی خواهد کرد: «ما در مورد تحول اخیر و شکسته شدن آتش بس اوکراین و تجاوز این جدایی طلبان با حمایت روسیه عمیقا نگرانیم. روسیه با تجهیزات، تامین مالی و آموزش نظامی و فرستادن سربازان روس، رهبری عملیات را برعهده دارد. ما به راهی که در گذشته در این زمینه در پیش گرفته ایم ادامه خواهیم داد. من گزینه های بیشتر به جز مقابله نظامی را برای برخورد با این مساله بررسی می کنم.»

XS
SM
MD
LG