لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

تاکید اوباما بر حمایت از برقراری دموکراسی در جهان


روز دوشنبه صدها هزار نفر در هوای سرد و نیمه ابری واشنگتن شاهد مراسم ادای سوگند و سخنرانی باراک اوباما بودند.
روز دوشنبه صدها هزار نفر در هوای سرد و نیمه ابری واشنگتن شاهد مراسم ادای سوگند و سخنرانی باراک اوباما بودند.
مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما روز دوشنبه در مقابل ساختمان کنگره آمریکا با شرکت صدها هزار نفر برگزار شد.

اوباما روز دوشنبه تحلیف علنی را با سوگند به دو انجیل تاریخی آغاز کرد.یکی از دو انجیل متعلق به آبرهام لینکلن رئیس جمهوری قرن نوزدهم بود و دیگری متعلق به مارتین لوترکینگ، رهبر حقوق مدنی آمریکا که در سال ۱۹۶۸ ترور شد.

آقای اوباما پس از ادای سوگند، برای شرکت کنندگان در مراسم سوگند ریاست جمهوری سخنرانی کرد.

وی در بخشی از سخنرانی خود گفت سوگندی که یاد کرده برای خدا و کشور بوده و نه یک حزب. رییس جمهوری آمریکا گفت از استقرار دموکراسی در سراسر جهان حمایت می کند و معتقد است برای برقراری صلح و امنیت بادوام نیاز به جنگ دایمی نیست. اوباما گفت هيچ کشوری در دنيا مانند مردم آمريکا صلح و دمکراسی را ارج نمی گذارند و از آن حمايت نمی کنند.

به گفته رییس جمهوری آمریکا، «کسانی که قربانی تبعيض شدند، همه آنها مورد حمايت آمريکا قرار دارند. اگر ما مخلوقاتی هستيم که برابر خلق شديم بايد از حقوق برابر برخوردادر باشيم.»

رئیس جمهور آمریکا که در مقابل صدها هزار نفر سخن می گفت، افزود که آمریکا خواستار صلح است و می خواهد دشمنان قسم خورده این کشور را مبدل به دوستان آمریکا کند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از سخنرانی از رژه و نمایش های با شکوه ویژه مراسم تحلیف سان می بیند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ظهر روز یکشنبه به وقت شرق ایالات متحده در مراسمی خصوصی در کاخ سفید ادای سوگند کرد و رسما دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، نیز روز یکشنبه و روز دوشنبه مراسم سوگند را به جا آورد و دور دوم فعالیت خود را آغاز کرد.

به موجب قانون اساسی آمریکا، سوگند ریاست جمهوری باید روز بیستم ژانویه ادا شود. از آنجا که امسال این تاریخ با روز یکشنبه مصادف شد، که در آمریکا تعطیل هفتگی است، باراک اوباما آئین سنتی و عمومی تحلیف را روز دوشنبه در مقابل کنگره آمریکا در واشنگتن و در مقابل مردم تکرار کرد.

مراسم تحلیف در روز دوشنبه همانند نخستین مراسمی نبود که چهار سال پیش بیش از دو میلیون نفر را به محوطه پارک ملی کشاند تا شاهد تحلیف نخستین آمریکائی آفریقائی تبار برای احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا باشند.

این بار حدود ۸۰۰ هزار نفر در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری آقای اوباما شرکت کردند.

آقای اوباما تحلیف رسمی روز یکشنبه را با سوگند به انجیل خانوادگی میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، ادا کرد.

تحلیف روز دوشنبه در عین حال مصادف با روزی است که در آمریکا به مناسبت سالگرد تولد آقای کینگ تعطیل دولتی شناخته می شود.


XS
SM
MD
LG