لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

تحقیقات مربوط به استیضاح احتمالی پرزیدنت ترامپ وارد مرحله جدید و علنی می‌شود


رای گیری ظهر پنجشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد.
رای گیری ظهر پنجشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد.

تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن از امروز، پنجشنبه، وارد مرحله ای جدید و علنی خواهد شد.

مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در کنترل دمکرات ها است، امروز قطعنامه ای که به مراحل رسیدگی به استیضاح رسمیت می بخشد، را تصویب کرد.

این رای گیری همزمان با شکایت یک ائتلاف متشکل از چهل نهاد محافظه کار حامی پرزیدنت ترامپ، که صلاحیت نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، را به چالش کشیده است، انجام می گیرد. در این شکایت خانم پلوسی به غصب ریاکارانه اختیارات رئیس جمهوری و سوء استفاده از روند استیضاح به عنوان ابزاری سیاسی علیه پرزیدنت ترامپ متهم شده است.

عنوان این شکوائیه «قطعنامه ای که کمیته‌های مشخصی را موظف می‌کند که به تحقیقات جاری خود به عنوان بخشی از تحقیقات کنونی مجلس نمایندگان، در رابطه با این که آیا زمینه کافی برای استفاده مجلس نمایندگان از اختیارات خود در چارچوب قانون اساسی برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وجود دارد یا نه، ادامه دهند» است.

رادیوی عمومی ملی، یا ان‌پی‌آر، می‌گوید که این قطعنامه ضمن آن که تعیین کننده چارچوب و مقررات در مورد رسیدگی های علنی و رویه های قابل استفاده رئیس جمهوری و وکلایش برای پاسخگویی است، روند رسیدگی به چگونگی استیضاح در کمیته قضایی و صحن مجلس را نیز تعیین می کند.

جیم مک گاورن، رئیس دموکرات کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا، که نویسنده این قطعنامه است، پیشتر به رادیوی ملی آمریکا گفت که این رأی گیری بدان معنا است که مجلس نمایندگان پیرامون روند استیضاح وارد مرحله متفاوتی می شود و تأکید کرد که شفافیت در این روند حائز اهمیت است.

به گزارش رادیوی ان پی آر، لیز چِینی، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان که ریاست کنفرانس جمهوریخواهان مجلس را به عهده دارد، گفته است که تحقیقات صورت گرفته در مورد استیضاح را «ناقص» و «آلوده» خواند و گفت که جمهوریخواهان قصد ندارند در مشروعیت بخشیدن به این روند، مشارکت کنند.

جیم جردن، دیگر نماینده جمهوریخواه که عضو کمیته نظارت و اصلاحات و یکی از حامیان قابل اتکا پرزیدنت ترامپ است، در گفتگو با رادیو ان پی آر تاکید کرد که همه جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان به این قطعنامه رای منفی خواهند داد.

تا پیش از رای‌گیری امروز تمام توجه ناظران سیاسی و رسانه ها در واشنگتن بر این نکته متمرکز بود که آیا برخی از نمایندگان جمهوریخواه با رای مثبت به این قطعنامه به حمایتشان از پرزیدنت ترامپ خاتمه می دهند یا نه و اینکه چه تعداد از نمایندگان دموکرات به قطعنامه رای مخالف خواهند داد.

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه که از حامیان قاطع پرزیدنت ترامپ است چهارشنبه در توئیتی نوشت که روند استیضاح فرآیندی نامنصفانه است توسط شکست خوردگان خشمناک پی گیری می شود.

همزمان، پرزیدنت ترامپ نیز در توئیتی نوشت: «دموکرات‌های فاقد عمل و دست روی دست گذاشته، دیوانه شده اند. این امر برای آمریکا بسیار بد است.»

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، شکایت ائتلاف ۴۰ سازمان محافظه کار که به دفتر بررسی صلاحیت های اخلاقی کنگره ارسال شده است، خواستار تحقیق درباره اقدامات خلاف خانم پلوسی رئیس مجلس نمایندگان است

در بخشی از شکایت علیه خانم پلوسی که توسط جنی بت مارتن رئیس گروه میهن پرستان تی پارتی ارائه شده؛ آمده است: خانم پلوسی مراحل رسمی استیضاح را بدون دریافت رای از صحن مجلس نمایندگان و بدون ارائه هیچ مورد اتهامی مانند خیانت، رشوه یا دیگر جرائم بزرگ، آغاز کرده است. خانم پلوسی عملا از استیضاح به عنوان سلاح سوء استفاده کرده است.

خبرنگاران بخش فارسی صدای آمریکا در ساختمان کنگره حضور دارند و مخاطبان را در جریان تحولات مهم رای گیری امروز درباره استیضاح قرار خواهند داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG