لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

مجلس نمایندگان قطعنامه‌ تحقیقات در مورد استیضاح احتمالی رئیس جمهوری آمریکا را تایید کرد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


رای گیری روز پنجشنبه برگزار شد.
رای گیری روز پنجشنبه برگزار شد.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای، روند ادامه تحقیقات در مورد بررسی امکان استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را مشخص کردند.

۲۳۲ قانونگذار به این قطعنامه رای مثبت و ۱۹۶ نفر رای منفی دادند. در این بین ۲ قانونگذار دموکرات و ۱۹۴ قانونگذار جمهوریخواه نیز با این قطعنامه مخالفت کردند. همه کسانی که به این قطعنامه رای مثبت دادند دموکرات بودند و یک نماینده مستقل نیز به آن رای مثبت داد.

بر اساس این قطعنامه که روز پنجشنبه ۹ آبان تصویب شد، روندی که کمیته های مجلس نمایندگان بر اساس آن باید تصمیم بگیرند که آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، باید استیضاح شود یا خیر، رسما معین شد.

پیشتر، پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه نهم آبان و در پیامی در توئیتر گفت: «این روند خیالی استیضاح به بازارهای بورس ما لطمه وارد می‌کند؛ ولی دموکرات‌های هیچ‌کار‌نکُن (بی‌خاصیت) به آن اهمیتی نمی‌دهند.»

مجلس نمایندگان آمریکا تحت کنترل قانونگذاران دموکرات است و رای گیری روز پنجشنبه، اختلاف میان اکثریت دموکرات با اقلیت حزب جمهوری‌خواه، حزب رئیس جمهوری آمریکا، را مشخص می کند.

میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا، پیشتر با روند مربوط به استیضاح احتمالی رئیس جمهوری مخالفت کرده است.

اوکراین در کانون تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ قرار دارد و مخالفان رئیس جمهوری آمریکا در حزب دموکرات می گویند او اوکراین را زیر فشار گذاشته بود تا درباره پسر جو بایدن تحقیقاتی انجام دهد. جو بایدن یکی از سیاست‌مدارانی است که برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تلاش می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG