لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۶

واشنگتن و تمرکز روی قانون مهاجرت


این هفته نیز اصلاح قوانین مهاجرت همچنان در صدر خبرهای مهم سیاسی واشنگتن باقی خواهد ماند. به طور کلی توجه عموم معطوف بر آن خواهد بود که آیا قانونگزارن مجلس نمایندگان اقدامی در مورد اصلاح قوانین مهاجرت بعمل خواهند آورد یا خیر. و در صورتی که مجلس نمایندگان بخواهد دست به اصلاح قوانین مهاجرت بزند، اصلاحات چگونه خواهد بود.

قانونگزاران کنگره آمریکا پس از یک هفته تعطیلات به سر کار خود بازگشتند. و این در حالی است که بسیاری از آنها عقاید و نظریات شهروندان حوزه انتخاباتی خود در مورد اصلاح قوانین مهاجرت به خوبی شنیده اند.

روز یکشنبه، یکی از معترضان به اصلاح قوانین مهاجرت بنام «ریچارد مک دانیل» گفت: ما امروز به عنوان یک گروه ائتلافی در مقابل مجلس نمایندگان، یعنی مرکز اصلی نبرد، تجمع کرده ایم تا قانونگزارن مجلس نمایندگان را تحت فشار قرار دهیم.

ماه گذشته، سنای آمریکا، که تحت کنترل قانونگزاران دموکرات است، لایحه ای را به تصویب رساند که به موجب آن امنیت و کنترل رفت آمد در مرزهای کشور را تقویت، و مشکلات مهاجرت قانونی را برطرف، و راهکاری برای تابعیت میلیونها نفر از کارگران غیرقانونی ساکن آمریکا فراهم خواهد آورد. اما به نظر نمی رسد که مجلس نمایندگان، که تحت کنترل قانونگزاران جمهوریخواه است، این لایحه را به تصویب برساند.
«رابرت ویلیام (باب) گود لَت»، قانگزار جمهوریخواه از ایالت ویرجینیا، و رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان، که مسائل مهاجرت را بررسی می کند، گفته است که به اعتقاد وی برای تابعیت کارگران غیرقانونی ساکن آمریکا نباید هیچ گونه راهکاری ارائه شود.

اما، برخی دیگر از قانونگزاران جمهوریخواه پیش از تصویب هر لایحه ای در مورد اصلاح قوانین مهاجرت، خواستار تقویت امنیت مرزی، به ویژه مرزهای جنوبی کشور، هستند. ولی صرفاً تقویت امنیت مرزهای آمریکا، بدون انجام اصلاحاتی در قوانین مهاجرت، یعنی ارائه راه حلی برای میلیونها نفر از کارگرانی که، به طور غیرقانونی در آمریکا ساکن هستند، برای قانونگزاران حزب دموکرات، و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، پذیرفته و قابل قبول نیست.

تنها در موقعی که مجلس نمایندگان و سنای آمرِیکا بتوانند لایحه مشترکی را در مورد اصلاح قوانین مهاجرت به تصویب برسانند، این لایحه برای توشیح رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده خواهد شد.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است که لایحه سنای آمرِیکا به رأی گذاشته خواهد شد.
XS
SM
MD
LG