لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

طرح کمک‌های امنیتی پیشرفته آمریکا به اسرائیل در کمیته مجلس نمایندگان تصویب شد


اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در مورد اهمیت این طرح گفت: «شریک ما، اسراییل، از جهات مختلف با تهدیدهایی روبرو است.»
اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در مورد اهمیت این طرح گفت: «شریک ما، اسراییل، از جهات مختلف با تهدیدهایی روبرو است.»

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه یک طرح پیشنهادی دو حزبی برای ارائه کمک‌های امنیتی پیشرفته آمریکا به اسرائیل را در سطح کمیته تصویب کرد.

طرح موسوم به «قانون کمک‌های امنیتی پیشرفته آمریکا به اسرائیل» ابتدا در ماه مارس از سوی ایلینا راس لتینن نماینده جمهوریخواه و تد دویچ نماینده دموکرات در کمیته پیشنهاد شد و هدف آن تقویت همکاری استراتژیک میان ایالات متحده و اسراییل است.

در متن این طرح گفته شده است که موضوع اصلی تایید مالی نظامی از اسرائیل در سطوح توافق شده میان ایالات متحده و اسرائیل است. این طرح همچنین از توانایی اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای متعارف و در حال ظهور حمایت می‌کند.

اد رویس رییس جمهوریخواه این کمیته در بیانیه آغاز نشست امروز پس از قدردانی از ایلینا راس لیتنن و تد دویچ برای ارسال این طرح به کنگره در مورد اهمیت آن گفت: «
شریک ما، اسرائیل، همچنان از جهات مختلف - چه از سوی دولت‌ها و چه از سوی گروه‌های غیردولتی که قصد از میان بردن این کشور یهودی را دارند - با تهدیدهایی روبرو است. ایران به ویژه ستیزه جویی با اسرائیل را افزایش داده است. نگاه کنید به موشک‌هایی که [ایران] به سوریه فرستاده و در مرز مستقر کرده است. این طرح دو حزبی، همکاری امنیتی ما با اسرائیل را عمیق‌تر و به روز می‌کند تا اسرائیل بتواند به تنهایی در مقابله با این تهدید های رو به تحول از خود دفاع کند.»

خانم راس لیتنن نیز ضمن تاکید بر اهمیت دوستی آمریکا و اسرائیل گفت، یک اسرائیل قوی و امن به سود منافع آمریکا و یک آمریکای امن و قوی به سود اسرائیل است و به همین دلیل من وهمکارم تد دویچ برای اطمینان از این موضوع که اسرائیل آنچه را که برای دفاع از خود نیاز دارد، در اختیار خواهد داشت، این طرح را ارائه دادیم.

تد دویچ نماینده دموکرات هم در تایید سخنان خانم لیتنن در مورد تهدیدهایی که از سوی ایران متوجه اسرائیل است گفت: «این هفته ما شاهد بودیم که گروه تروریستی حزب الله در پارلمان لبنان نفوذ بیشتری پیدا کرد. و ایران حضور نظامی دائمی خود در سوریه را تقویت کرده و همچنان به حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد.»

تحت این طرح، کمک‌های امنیتی آمریکا به اسرائیل در سطح حد اقل سه میلیارد و سیصد میلیون دلار در سال برای پنج سال آینده بر طبق تفاهم نامه ۲۰۱۶ میان آمریکا و اسرائیل تصویب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG