لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

واکنش برایان هوک به اظهارات روحانی: آنچه مردم ایران می‌خواهند کار است، نه نفرین و جادو


برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده در مقابل ساختمان سفارت سابق ایران در واشنگتن - آرشیو
برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده در مقابل ساختمان سفارت سابق ایران در واشنگتن - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده شامگاه دوشنبه به وقت شرق آمریکا در پیامی در توئیتر با نقل قول از برایان هوک نماینده ویژه این وزارتخانه در امور ایران، اظهارات امروز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را شانه خالی کردن از پذیرش اشتباهات دانست.

در این توئیت، خبر واشنگتن پست درباره سخنان روحانی پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۷ – که مشکلات کشور را به گردن آنچه «دشمن» خوانده انداخته و گفته «هر چه لعنت دارید به آمریکا و اسرائیل و سعودی بفرستید» – بازنشر شده و از قول برایان هوک نوشته شده است که مردم ایران کار می‌خواهند، و علاقه‌ای به نفرین و جادو ندارند.

دولت ایالات متحده بارها از فساد رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی و وعده‌هایی که در چهل سال گذشته به مردم ایران داده اما به آنها عمل نکرده‌اند سخن گفته‌ است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت پرزیدنت ترامپ، نیز اوایل اسفند تاکید کرد که آمریکا در تلاش است ضمن تحریم مقام‌های فاسد جمهوری اسلامی، به مردم عادی ایران آسیبی وارد نشود.

واشنگتن سیاست‌های جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر و سرکوب مردم و منتقدان در ایران را محکوم کرده، و با این استدلال که رژیم ایران درآمد حاصل از اجرای توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی و لغو تحریم‌ها را برای فعالیت‌های بدخواهانه خود در منطقه و جهان صرف می‌کند و نه حل مشکلات مردم ایران، از این توافق خارج شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ، ضمن ارائه دوازده شرط برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی جهت رسیدن به یک توافق جدید، تاکید دارد که هدف از کارزار «فشار حداکثری» تغییر رژیم و اعمال فشار بر مردم نیست، و دلیل مشکلات اقتصادی امروز ایران بیش از آن که به تحریم‌ها مربوط باشد، بی‌کفایتی مسئولان ایرانی و بی‌توجهی آنها به نیازهای مردم است.

پرزیدنت ترامپ در پیام نوروزی سال گذشته خود برای مردم ایران، با اشاره به فساد و سوء مدیریت مسئولان جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران و اقدامات آنها در سرکوب مردم و چپاول ثروت کشور، گفت که فریبکاری سیاست رسمی حکومت شده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده با بیان این که مردم ایران با وجود این سرکوب‌ها برای بازپس گرفتن حقوق خود مبارزه می‌کنند، گفت که آمریکا در کنار مردم ایران و آرمان‌های آنها برای ارتباط با دنیای بزرگتر و برخورداری از یک حکومت مسئول و پاسخگو می‌ایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG