لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

آمریکا گروه ویژه «هوش مصنوعی» تشکیل می‌دهد


الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده (آرشیو)
الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده (آرشیو)

وزیر امنیت داخلی ایالات متحده از تشکیل یک گروه عملیاتی ویژه مرتبط با هوش مصنوعی خبر داد.

الخاندرو مایورکاس هدف از ایجاد این گروه را سنجیدن چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای انجام بسیاری از کارها، از حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی گرفته تا غربالگری محموله‌ها و تشخیص دادن محصولاتی که از راه بیگاری ساخته‌ شده‌اند، عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که هوش مصنوعی پدیده جدیدی نیست، ولی محبوبیت ناگهانی «چَت‌جی‌پی‌تی» بات مکالمه‌ای‌ شرکت «اوپِن‌اِی‌آی» در ماه‌های اخیر، مقامات را در سراسر جهان به تکاپو انداخته تا ببینند چگونه می‌توانند از این فناوری به بهترین شکل ممکن استفاده و از انتشار اطلاعات نادرست و فعالیت‌های جنایی جلوگیری کنند.

مایورکاس گفت که این فناوری «چشم‌انداز خطر [برای امنیت ملی ما] را به شدت تغییر خواهد داد.»

او افزود: «وزارتخانه ما در استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی برای مصون‌کردن سرزمین و دفاع در برابر استفاده بدخواهانه از این فناوری تحول‌آفرین پیشگام خواهد بود.»

مایورکاس گفت این گروه عملیاتی ویژه همچنین چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود و پیشرفت کارهایی مثل غربالگری محموله‌های وارداتی به آمریکا و تشخیص و یافتن کالاهای غیرقانونی مانند فنتانیل و یا محصولات ساخته از طریق کار اجباری را بررسی خواهد کرد.

از دیگر تلاش‌های این گروه، به گفته مایورکاس، استفاده از هوش مصنوعی برای ایمن‌کردن شبکه‌های برق و سیستم‌های تامین آب است که بیم آن می‌رود هر دوی آنها از اهداف بالقوه دشمنان آمریکا باشند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا گفت: «روند سریع دگرگونی فناوری - دقیقا همین لحظه‌ای که الان در آن هستیم - مستلزم آن است که ما نیز همین امروز عمل کنیم.»

مایورکاس گفت که هوش مصنوعی هنوز «در شرف شکوفایی» است و هنوز زود است که بگوییم آیا مضرات آن به فوایدش می‌چربد [یا نه.]»

XS
SM
MD
LG