لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

چه چیزهایی باید درباره روز جهانی «جنگ ستارگان» بدانید


دقیقأ مشخص نیست این روز چگونه و در چه سالی به فرهنگ عامه راه یافته است.
دقیقأ مشخص نیست این روز چگونه و در چه سالی به فرهنگ عامه راه یافته است.

چهارم ماه مه مصادف با پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت، روز جهانی «جنگ ستارگان» است و به همین مناسبت هواداران فیلم با برگزاری برنامه های متنوعی در کشورهای مختلف، تولید این مجموعه سینمایی را جشن می گیرند.

هر چند که روز جنگ ستارگان جایی ثبت نشده و مناسبتی غیررسمی است، ولی وجود طرفداران میلیونی این فیلم حادثه ای، باعث محبوبیت این روز در گوشه و کنار جهان شده است.

یکی از جمله های معروف فیلم دلیل انتخاب چهارم ماه مه بعنوان روز جنگ ستارگان است. دوستداران فیلم جمله May The Force Be with You به معنای « نیرو با تو باد» را به May The Fourth Be with You یعنی «چهارم ماه مه با تو باد» تغییر دادند و آن را روز جنگ ستارگان نامگذاری کردند.

دقیقأ مشخص نیست این روز چگونه و در چه سالی به فرهنگ عامه راه یافته، با این حال برخی باور دارند این جمله نخستین بار توسط حزب محافظه کار انگلیس و هنگام پیروزی «مارگاریت تاچر» در انتخابات پارلمانی آن کشور در چهارم ماه مه ۱۹۷۹ استفاده شد.

ولی برگزاری جشنها و برنامه های ویژه مرتبط با جنگ ستارگان از سال ۲۰۱۱ بصورت رسمی آغاز شده است.

جنگ ستارگان به کارگردانی «جورج لوکاس» آمریکایی، از موفق ترین فیلمهای تخیلی-حادثه ای تاریخ سینماست که فروش حیرت انگیزی در گیشه داشت.

شرکت فیلمسازی دیزنی در سال ۲۰۱۲ لوکاس فیلم را به مبلغ ۴ میلیارد دلار خرید و صاحب مجموعه سینمایی جنگ ستارگان شد.

در چهار دهه گذشته هشت فیلم جنگ ستارگان روانه بازار شده و نهمین فیلم با عنوان «آخرین جدای» سال آینده میلادی اکران خواهد شد.

به مناسبت روز جهانی جنگ ستارگان، برنامه های تفریحی و مراسم ویژه ای در پارک های دیزنی لند در آناهایم، اورلاندو، پاریس، شانگهای، هنگ کنگ و توکیو برگزار می شود و این کمپانی از طریق شبکه های تلویزیونی خود، تمامی فیلمهای این مجموعه سینمایی را پخش می کند.

در همین حال طرفداران جنگ ستارگان، با پوشیدن لباس شخصیت های فیلم یا استفاده از ماسک یا آرایش چهره خود، در کلوبها و رستوران ها جمع شده و به رقص و پایکوبی می پردازند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG