لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

انتقاد «ریچارد گیر» از نفوذ چین در هالیوود؛ بخاطر انتقاداتم، من را بایکوت کرده اند


«ریچارد گیر» بازیگر مشهور آمریکایی در تازه ترین مصاحبه خود از نفوذ نگران کننده چین در هالیوود انتقاد کرد، او گفت استودیوهای فیلمسازی به توصیه پکن او را بایکوت کرده اند و به همین دلیل در سالهای اخیر در هیچ فیلم بزرگی حضور نداشته است.

ریچارد گیر ۶۷ ساله یکی از منتقدین سیاست های چین در تبت است، او بارها به نقض گسترده حقوق بشر در تبت و سرکوب کاهنان بودایی اعتراض کرده و فعالیت های بسیاری در این زمینه انجام داده است.

این بازیگر آمریکایی در اواخر دهه هفتاد میلادی تغییر مذهب داد و بودایی شد، او یکی از حامیان سرشناس «دالائی لاما» محسوب می شود و در دهه های گذشته بارها با او ملاقات کرده است.

ریچارد گیر از بنیانگذاران دو سازمان غیرانتفاعی برای تبت است و کمکهای مالی در اختیار مراکز بودایی و مردم آن کشور قرار می دهد.

ریچارد گیر از بازیگران آمریکایی است که به «پسر طلایی هالیوود» مشهور بود و به دلیل تیپ و قیافه جذابش طرفداران بسیاری به ویژه در میان زنان داشت، او بارها از سوی نشریات هنری بعنوان سکسی ترین مرد جهان برگزیده شد.

از فیلمهای مشهور او می توان به «زن زیبا»، «شیکاگو»، «نخستین شوالیه»، «بی وفا»، «گوشه قرمز» و «عروس فراری» اشاره کرد.

«گیر» در سال ۱۹۹۳ و در جریان مراسم اسکار، بصورت غیرمنتظره ای از اشغال تبت توسط چین انتقاد کرد و خواستار حمایت جهانی از مردم این کشور شد.

تخطی ریچارد گیر از قوانین مراسم اسکار و بی توجهی او به متن از پیش نوشته شده، خشم آکادمی را برانگیخت و او برای همیشه از حضور در صحنه اصلی برنامه و معرفی برندگان جوایز محروم شد.

با این حال «گیر» پس از این رویداد جنجالی، همچنان هنرمند پرکاری بود و در فیلمهای زیادی بازی کرد.

البته این شرایط به تدریج تغییر کرد و از حضور این بازیگر آمریکایی در فیلمهای بزرگ و پرخرج هالیوودی به طرز چشمگیری کاسته شد.

«گیر» باور دارد استودیوها و شرکت های آمریکایی به توصیه حزب کمونیست چین او را بایکوت کرده اند تا روابط تجاری آنها با پکن خدشه دار نشود.

به گفته «گیر»، چین بازار پرمنفعتی برای هالیوود است و نمایش این فیلمها سود سرشاری را نصیب استودیوهای آمریکایی می کند و آنها به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن این بازار بزرگ نیستند.

«گیر» در جریان این مصاحبه گفت، بسیاری از کارگردان ها، تهیه کننده ها و مدیران استودیو شخصا به او اطلاع داده اند که در صورت استفاده از وی، دولت پکن اجازه اکران فیلم در چین را نخواهد داد و متحمل ضرر هنگفتی خواهند شد.

به گفته او بسیاری از بانک ها و موسسات مالی نیز از اعطای وام برای تولید فیلم هایی که ریچارد گیر در آن شرکت دارد، خودداری می کنند تا از مشکلات احتمالی با چین پرهیز کنند.

این بازیگر آمریکایی در بخش های دیگری از این مصاحبه، با ابراز نگرانی از افزایش نفوذ چین در هالیوود، آن را خطری برای آزادی بیان کشور توصیف کرد.

به گفته او چینی ها به سرعت در حال خرید سهام استودیو های فیلمسازی و سرمایه گذاری در هالیوود هستند و در آینده نزدیک نقش مهمی در تصمیم گیریهای کمپانی های آمریکایی و محصولات سینمایی در جهان خواهند داشت.

«گیر» علی رغم تمامی مشکلات موجود هنوز انگیزه و انرژی زیادی برای حضور در سینما دارد و این روزها در فیلم های کوچک و کم بودجه بازی می کند.

او می گوید مشکلی با بایکوت هالیوود ندارد و از بازی در آثار سینمای مستقل لذت می برد و آزادی عمل بیشتری برای انتخاب نقش دارد، به این معنی که فقط در فیلم هایی بازی می کند که حرفی برای گفتن دارند.

«ریچارد گیر» دو بار ازدواج کرده و صاحب یک فرزند است.

او از چندی پیش رابطه عاشقانه ای را با «الخاندرا سیلوا» مدیر برنامه، تاجر و فعال حقوق بشر اسپانیایی آغاز کرده و به گفته خودش لحظات خوب شیرینی را تجربه می کند.

آلخاندرا سیلوا ۳۷ سال دارد و یک بار ازدواج کرده، او یکی از طرفداران پر و پا قرص ریچارد گیر است و به گفته خودش تمامی فیلم های او را تماشا کرده و عاشقانه دوستش دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG