لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

آغاز به کار جشنواره بین المللی فیلم برلین و یک نماینده از ایران


جشنواره بین المللی فیلم برلین موسوم به برلیناله روز پنجشنبه نهم ماه فوریه با نخستین نمایش جهانی فیلم «جانگو» به کارگردانی اتین کومار آغاز به کار می کند.

«جانگو» روایت زندگی و فعالیتهای جانگو راینهارت ، موزیسین برجسته جاز اهل بلژیک است.

در جشنواره برلین هر سال ردپایی از سینمای ایران دیده می شود.

از سینماگرانی که در سالهای اخیر توانستند جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین را دریافت کنند، می توان به اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و جعفر پناهی برای فیلم «تاکسی» اشاره کرد.

امسال، فیلم سینمایی «تمارض» اولین ساخته عبد آبست تنها نماینده سینمای ایران در جشنواره فیلم برلین است.

این فیلم، نخستین ساخته عبد آبست فیلمساز جوان است که با بازی در فیلم «ماهی و گربه» شهرام مکری، نام خود را در عرصه سینما مطرح کرد.

​فیلم «تمارض» در بخش فوروم جشنواره حضور دارد و در کنار ۴۳ فیلم دیگر به نمایش در خواهد آمد. بخش فوروم، به نمایش فیلمهای بلند تجربی با تمرکز بر آثار فیلمسازان جوان اختصاص دارد.

همچنین قرار است در بخش ويژه برليناله ، یاد عباس كيارستمي فیلمساز فقيد ایرانی با نمايش «كلوزآپ» زنده زنده نگاه داشته شود.

برلیناله در سال ۱۹۵۱ با نمایش فیلم «ربکا» از آلفرد هیچکاک آغاز به کار کرد. این جشنواره، یکی از معتبرترین جشنواره های فیلم در دنیاست.

در جشنواره امسال فیلمهایی از هفتاد و هفت کشور دنیا به نمایش در خواهند آمد تا به گفته مدیر جشنواره تنوع فرهنگی در دنیا را تصویر کنند. ا

ز جمله فیلمهایی که در بخش رقابتی جشنواره امسال برلین شرکت دارند می توان به «شام» با شرکت ریچارد گیر و ربه کا هال و «مهمانی» ساخته فیلمساز بریتانیایی سالی پاتر اشاره کرد.

برنده خرس طلایی که بزرگترین جایزه جشنواره است روز هجدهم فوریه اعلام خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG