لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

آمریکا می‌گوید حاضر به همکاری با آلمان در قضیه جاسوس دوجانبه است


سخنگوی کاخ سفید می‌گوید ایالات متحده برای حل قضیه جاسوسی کارمند سازمان اطلاعات آلمان برای آمریکا، با برلین همکاری می‌کند.

جاشوآ ارنست گفت رابطه با آلمان برای آمریکا گسترده و مهم است. وی اشاره نکرد که ادعاهای مربوط به جاسوسی کارمند سازمان اطلاعات آلمان برای آمریکا واقعیت دارد یا نه.

صدراعظم آلمان روز گذشته در یک کنفرانس خبری در پکن مسأله جاسوسی را «جدی» خواند و گفت اگر این اتهام صحت داشته باشد، اعتماد میان دو کشور متحد «آشکارا نقض شده است.» دادستان کل آلمان در حال رسیدگی به پرونده کارمند ۳۱ ساله سازمان اطلاعات آن کشور است تا روشن شود آیا وی جاسوس دوجانبه بوده و برای آمریکا خبرچینی می کرده یا نه.

مقامات آلمان گفته اند فرد مظنون کارمند دون پایه سازمان اطلاعات خارجی آن کشور بوده است. وی به عنوان نویسنده ایمیلی حاوی پیشنهاد فروش مدارک محرمانه به روسیه دستگیر شده، و هنگام بازجویی گفته دو سال است که برای آمریکا جاسوسی می‌کند.

گفته می‌شود که این کارمند از بیش از ۲۰۰ پرونده سازمان اطلاعات آلمان کپی تهیه کرده و آنها را به مبلغ ۳۴ هزار دلار به آمریکا فروخته است.

دستگیری این فرد ممکن است روابط برلین با واشنگتن را – که پیشتر در پی افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا، درباره جاسوسی گسترده آژانس از شهروندان آلمان، و شنود مکالمات تلفن همراه آنگلا مرکل لطمه دیده بود – تیره‌تر کند.

نظارت و جاسوسی برای آلمان مسأله‌ای بسیار حساس، و یادآور سوء‌رفتارهای پلیس مخفی و گشتاپوی دوران هیتلر، و وزارت امنیت آلمان شرقی سابق است.

XS
SM
MD
LG