لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۲

وزارت خارجه آلمان سفیر آمریکا را فراخواند


دولت آلمان از واشنگتن خواسته تا با «عدم جاسوسی» در مورد کشور متحد نزدیکش موافقت کند؛ اما ایالات متحده تا کنون تمایلی به این کار نشان نداده است.

در پی دستگیری یک کارمند آژانس اطلاعات داخلی آلمان به ظن جاسوسی برای آمریکا، وزارت خارجه آلمان سفیر آمریکا در آن کشور را احضار کرد.

خبر دستگیری فرد مظنون به جاسوسی را دو سیاستمدار که از موضوع اطلاع داشتند در اختیار رویترز گذاشتند. فرد دستگیر شده ۳۱ سال دارد و مقامات قضایی آلمان اطلاعات بیشتری درباره وی نداده اند.
دستگیری این فرد ممکن است روابط برلن با واشنگتن را – که پیشتر در پی افشاگری های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی فله ای آژانس امنیت ملی آمریکا از شهروندان آلمان، و شنود مکالمات تلفن همراه انگلا مرکل لطمه دیده بود – تیره تر کند.

به گفته دو سیاستمدار آلمانی، فرد دستگیر شده اعتراف کرده که اطلاعاتی در باره یک عضو پارلمان آلمان را در اختیار یک رابط آمریکایی قرار داده است. این دو سیاستمدار عضو کمیته نه نفری کنترل پارلمان آلمان هستند که نشست های محرمانه تشکیل می دهد و بر اطلاعات آلمان نظارت دارد. یکی از آنها، که به شرط عدم افشای نامش حاضر به دادن اطلاعات شد، گفته که «فرد مظنون ارتباط مستقیمی با کمیته تحقیق نداشت ... او مأمور رده بالایی نبود.»

این منبع گفت فرد مورد نظر به طور داوطلبانه حاضر به ارائه خدمات جاسوسی به ایالات متحده شده است. سفارت آمریکا در برلن در این مورد نظری نداد.

آلمان به دلیل سوء رفتارهای پلیس مخفی و وزارت امنیت آلمان شرقی سابق (به نام اشتازی) و نازی ها به مسأله نظارت و جاسوسی خیلی حساس است. برلن از واشنگتن خواسته است تا با «عدم جاسوسی» در مورد کشور متحد نزدیکش موافقت کند؛ اما ایالات متحده تا کنون تمایلی به این کار نشان نداده است.

نشریه آلمانی «بیلدزایتونگ» در نسخه اینترنتی اش آورده که این فرد دو سال به عنوان جاسوس دوجانبه کار می کرده و ۲۱۸ پرونده محرمانه را ربوده است.

به نوشته «بیلد»، منابع امنیتی گفته اند وی این پرونده ها را – که سه تای آنها به فعالیت کمیته نه نفری در بوندستاگ (پارلمان آلمان) مربوط می شد – به ملبغ ۲۵،۰۰۰ یورو فروخته است.

XS
SM
MD
LG