لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

سنا به لغو بیمه همگانی موسوم به اوباماکر رای نداد؛ دلخوری پرزیدنت ترامپ


میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا تلاش زیادی کرد که لغو بیمه همگانی را در سنا به تصویب برساند.
میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا تلاش زیادی کرد که لغو بیمه همگانی را در سنا به تصویب برساند.

به رغم تلاش جمهوریخواهان برای لغو نظام خدمات بیمه همگانی موسوم به اوباماکر، سنا آمریکا با لغو آن مخالفت کرد.

در رای گیری سنا ۵۱ سناتور با لغو «خدمات درمانی قابل دسترس» موسوم به اوباماکر مخالفت کردند و ۴۹ نفر رای موافق دادند.

با اینکه جمهوریخواهان اکثریت ۵۲ به ۴۸ سناتوری دارند اما برخی از جمهوریخواهان نیز به دموکرات ها برای مخالفت با لغو طرح اوباماکر پرداختند.

تلاش سناتورهای جمهوریخواه برای لغو اوباماکر

سناتور جان مک کین به همراه لیزا مورکووسکی سناتور جمهوری‌خواه از آلاسکا و سوزان کالین سناتور ایالت مین سه جمهوریخواه بودند که به لغو کامل بیمه همگانی اوباماکر رای مخالفت کردند.

قانون نظام خدمات درمانی موسوم به اوباماکر در سال ۲۰۱۰ به تصویب کنگره رسید اما از همان زمان جمهوریخواهان که در اقلیت بودند، وعده لغو آن را در صورت رسیدن به قدرت می دادند.

در انتخابات سال گذشته، همه نامزدهای جمهوریخواه وعده لغو این بیمه را داده بودند اما در هفته های اخیر تلاش جمهوریخواهان با مخالفت برخی از هم حزبی ها مواجه شد.

ابتدای هفته سنا در یک رای گیری نزدیک، رای به بحث و بررسی درباره تغییر یا جایگزینی بیمه همگانی داده بود اما روز جمعه با رای گیری جدید بحث لغو آن منتفی شد و باید هرگونه تلاش برای تغییر نیز به بحث و رای گیری گذاشته شود.

ناراحتی پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر بارها از جمهوریخواهان خواسته بود با اتحاد رای به لغو قانون بدهند.

آقای ترامپ ناخرسندی خود را در پیامی در توئیتر نشان داد.

وی نوشت: سه جمهوریخواه و ۴۸ دموکرات مردم آمریکا را ناامید کردند. همانطور که از اول هم گفته بودم، بگذارید اوباماکر از درون فرو بریزد، بعد دست به کار خواهید شد. ببیند!"

تاکنون جمهوریخواهان طرح جایگزینی برای اوباماکر ارائه نداده اند و یک ماه پیش پیشنویسی را مطرح کردند که در صورت تصویب، حدود هجده میلیون آمریکایی پوشش بیمه ای خود را از دست می دهند. برخی از سناتورها و نمایندگان از جمله لیزا مورکووسکی سناتور جمهوری‌خواه از آلاسکا می گویند آنها کاری را انجام می دهند که مردم ایالت شان انتظار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG