لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

تقدیر آمریکا از کانادا برای تروریستی شناختن سپاه؛ ایالات متحده از اقدام مشابه کشورها حمایت می‌کند


ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا
ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا

دولت ایالات متحده بابت تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از کانادا قدردانی کرد و گفت که از اقدام مشابه کشورهای دیگر در این زمینه حمایت می‌کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد در پاسخ کتبی به بخش فارسی صدای آمریکا نوشت که «تروریسم و توطئه‌های مرگبار» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «خطری برای کل جهان» است.

به گفته این سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، «دولت بایدن آماده است از هر کشوری که قصد داشته باشد سپاه پاسداران را تشکیلاتی تروریستی بداند، حمایت کند.»

این سخنگو همچنین در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا یادآوری کرده که آمریکا خود پیش از این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

دومینیک لبلانک، وزیر امنیت عمومی کانادا، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد در یک نشست خبری اعلام کرد که دولت کانادا تصمیم گرفته است سپاه پاسداران را «تحت مقررات کیفری» به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

همزمان با این اقدام، وزیر امور خارجه کانادا با انتشار متنی در شبکه ایکس تأکید کرد که تروریستی خواندن سپاه توسط کانادا، خطر بازداشت خودسرانه کانادایی‌ها در ایران را افزایش می‌دهد و به شهروندان این کشور در مورد سفر به ایران هشدار داد.

ملانی جولی نوشت: «ما به شدت به کانادایی‌ها توصیه می‌کنیم که به ایران سفر نکنند و از کسانی که در حال حاضر در آنجا هستند می‌خواهیم تا فوراً بازگردند.»

تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت کانادا با واکنش مثبت فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی همراه شد؛ بسیاری از اروپا و استرالیا خواسته‌اند تا اقدامی مشابه انجام دهد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG