لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۲

با گذشت ۱۹ روز از تعطیلی دولت فدرال و برای سومین بار، رهبران کنگره به کاخ سفید می‌روند


پرزیدنت ترامپ در جریان پیام تلویزیونی شامگاه سه‌شنبه خود از کاخ سفید
پرزیدنت ترامپ در جریان پیام تلویزیونی شامگاه سه‌شنبه خود از کاخ سفید

در حالی که ۱۹ روز از تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال در آمریکا می‌گذرد، برای سومین بار رهبران هر دو حزب در کنگره راهی کاخ سفید برای دیدار با پرزیدنت ترامپ می‌شوند. بررسی راه‌های احتمالی بازگشایی دولت، محور این دیدار است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دیدار روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه برگزار می‌شود. پیشاپیش این دیدار، پرزیدنت در پیامی در توئیتر خود گفت:‌«اوضاع اقتصادی و همه چیز در کشور عالی است ولی ما هنوز باید مشکل مرز جنوبی را حل کنیم.»‌

همچنین قرار است پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ناهار را با شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه سنا صرف کرده و راه‌های پیش‌رو را بررسی کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه در پیامی تلویزیونی به مردم گزارش داد و از کنگره خواست همکاری کند تا هم بحران مرزی حل شده و هم دولت بازگشایی شود.

آقای ترامپ در پیام خود، دموکرات‌ها را به عنوان عامل تعطیلی دولت معرفی کرد و از آن‌ها خواست در تامین امنیت شهروندان آمریکا، همکاری کنند.

پس از پیام تلویزیونی پرزیدنت ترامپ، نانسی پلوسی و چاک شومر، رهبران دموکرات در مجلس نمایندگان و سنا پاسخ داده و گفتند پرزیدنت ترامپ برای ساخت دیوار، «دولت را گروگان گرفته است.»

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز به مواضعی که رهبران دموکرات کنگره پس از پیام رییس جمهوری گرفتند، واکنش نشان داده و گفت:‌ «رییس جمهوری به دنبال حفظ امنیت شهروندان آمریکا است.»‌

پرزیدنت ترامپ درخواست کرده ۵.۷ میلیارد دلار بوده در اختیار کاخ سفید و برای ساخت دیوار در مرز جنوبی با مکزیک، قرار گیرد. دموکرات‌های کنگره می‌گویند بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری برای امنیت مرزی کافی است. دموکرات‌ها همچنین گفته‌اند پرزیدنت ترامپ دولت فدرال را بازگشایی کند تا آن‌ها به گفت‌وگو در مورد امنیت مرزی ادامه دهند.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل موقت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG