لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ: جای اسلام میانه را، اسلام متعصب و خشونت گرا گرفته است


گزارش از: ایلان یورشلمی – روزنامه نگار، اسرائیل

یک مشاور پیشین پرزیدنت ترامپ در مبارزه با ترور می گوید که باید با آنچه که «تروریسم اسلامی» نامیده می شود به صورت ریشه ای برخورد کرد و آمران آن را نابود كرد.

سباستین گورکا که مدت کوتاهی معاون مشاور امور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید بود، در سخنرانی در یک کنفرانس بین المللی در اسرائیل که در رابطه با مبارزه با تروریسم در حال برگزاری است، در توضیح دیدگاه خود گفت: حکومت هایی وجود دارند که تروریست پرور هستند و باید به آن ها پرداخت.

در همین کنفرانس، اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل نیز گفت: تا هنگامی که علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی بر سر قدرت هستند، ریشه کن کردن ترور اسلامی امکان پذیر نخواهد بود.

کالج هرتسلیا در مرکز اسرائیل هر سال در چارچوب «موسسه آکادمیک مبارزه با تروریسم» همایشی برگزار می کند که معمولا شخصیت های بزرگ بین المللی به سخنرانی در آن دعوت می شوند.

در این همایش که از دوشنبه ٢٠ شهریور آغاز شده، گروهى از وزیران اسرائیلی و کارشناسان بین المللی امور امنیتی و ضد تروریستی سخنرانی کردند.

بیشتر سخنرانان اسرائیلی تاکید کردند که جمهورى اسلامی ایران عامل اصلی تروریست پروری در منطقه است و باید با آن مقابله شود.

سباستین گورکا که یکی از کارشناسان ارشد آمریکایی در مبارزه با تروریسم محسوب می شود، این دیدگاه را مطرح كرد که ایالات متحدهدر مبارزه با ترور به طور نسبی موفق بوده – و دلیل آن که، پس از گذشت شانزده سال از حملات تروريستى به برج های دوقلو در نیویورک تا کنون، چنین عملیات سهمگینی رخ نداده است.

ولی گورکا تاکید کرد این دستاورد را نمی توان جشن گرفت، زیرا تروریست ها اکنون در پی آدم کشی در ابعاد کوچک، ولی در شمار زیاد هستند.

گورکا گفت: در گذشته سازمان های تروريستى می کوشیدند عوامل موسوم به جهادیست سنی یا جهادیست شیعه را از خارج به داخل آمريكا رخنه دهند. ولی اکنون این شیوه تغییر یافته و آن ها می کوشند با انجام شستشوی مغزی، جوانان محلی مسلمان را به سوی سازمان های تروريستى بکشانند. شناسایی چنین افرادی آسان نیست، زیرا آن ها تقاضای ویزای آمریکایی نکردند و به زبان انگلیسی آشنایی دارند و اماکن را می شناسند.

مشاور پیشین امور مبارزه با تروريسم گفته دولت پیشین در آمريكا، در مبارزه با تروريسم شیوه کارآمدی در پیش نگرفته بودند. آنها می خواستند با ترور به صورت نظامی مبارزه کنند. ولی مشکل در این جاست که وقتی یک سرکردۀ تروریستی نابود می شود، پنجاه نفر دیگر با الهام گرفتن از راه او وارد کارزار تروریستی می شوند.

گورکا چنين نتیجه گرفت که باید کانون های تروریست پروری و دولتهاى های تروریست پرور هدف قرار گیرند و تدابیری اتخاذ شود که افراد اشتیاق خود را به پیوستن به گروه های تروریستی از دست بدهند.

این کارشناس مبارزه با تروريسم گفت: در حالی که در گذشته تروریست ها بدنبال عملیاتی بودند که قربانیان بسیار داشته باشد، اکنون به تقلید ازتروریست هایی که علیه اسرائیل اقدام می کنند، با چاقو و به صورت تک نفره وارد میدان می شوند که سرکوب آن ها کار آسانی نیست و به همین علت باید ریشه ترور را خشکاند و با مراکز تروریست پروری مبارزه کرد.

سباستین گورکا که پیشتر از جانب رقبای خود متهم شده بود که در تز دکترای خویش «اسلام هراسی» کرده، در ادامه سخنرانی خود گفت که بیاناتش نباید به «اسلام ستیزی» تعبیر شود. زیرا اسلام رنگ های بسیار دارد و یکدست و یکپارجه نیست. «شما مسلمانانی را می بینید که در کاباره ای در عمان پایتخت اردن می رقصند، و سپس با هواپیما رهسپار پاکستان شوید و در آن جا ببینید که گروه های اسلامی چه می کنند».

گورکا گفت: ما اکنون شاهد آن هستیم که اسلام مدرن و میانه رو ضعیف تر می شود و اسلام متعصب و خشونت گرا قوت بیشتر می یابد.

او خواستار آن شد که کشورهای غربی و در راس آن ها ایالات متحده یک سیاست راهبردی جامع و فراگیر برای مبارزه با تروريسم تدوین کنند.

او بدون آنكه به صراحت از ایران نام برد در بخش پایانی نطق خود گفت: «حکومتی در کشوری وجود دارد که به شیوه جنگ نیابتی متوسل شده و در تلاش به دست آوردن توان هسته ای است».

ولی وزیر دفاع اسرائیل، اویگدور لیبرمن که یکی از سخنرانان اصلى این همایش آکادمیک بود، با صراحت از ایران نام برد و در رابطه با بهترین شیوه مبارزه با تروریسم گفت: « ایران منشاء پرورش تروریسم تعصب گرای اسلامی است و تمامى جهان آزاد، و نه تنها اسرائیل، باید دریابند تا هنگامی که رژیم هایی وجود دارند که بر اساس ایدئولوژی افراط گرایانه عمل می کنند، نمی توان بر ترور اسلامی غلبه یافت».

لیبرمن حتی گامی فراتر نهاد و افزود: «آیت الله علی خامنه ای و قاسم سلیمانی دو عامل اصلی تروریست پروری اسلامی هستند».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG