لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

پرونده زندانیان گوانتانامو مجدداً رسیدگی می شود


ایالات متّحده آمریکا در نظر دارد با رسیدگی مجدّد به پروندۀ ۷۱ تن از ۱۶۶ تن مظنون به ارتکاب اعمال تروریستی که در زندان خلیج گوآنتانامو نگهداری می شوند، روشن سازد که آیا آنها هنوز افراد خطرناکی برای آمریکا هستند یا نه

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متّحده بیش از ۲ سال پیش دستور این رسیدگی را صادر کرد. مقامات ذیصلاح از آن تاریخ سرگرم فراهم آوردن مقدمات خاص برگزاری جلسات ویژۀ این رسیدگی قضائی بوده اند.

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خاطر نشان ساخت، در این اظهار رأی و نظر، چگونگی جنبه های قانونی آن بازداشت ها مطرح نمی شود، بلکه صرفاً این مسئله مورد رسیدگی قرار می گیرد که آیا آن دسته از محبوسین در پایگاه دریایی آمریکا در خلیج گوآنتانامو هنوز منبع تهدیدی برای آمریکا به شمار می روند یا نه؟

برای این جلسات رسیدگی مخصوص، برنامۀ خاصّی تنظیم نشده است، امّا به اظهار وزارت دفاع، جلسات رسیدگی قضائی، هنگامی برگزار می شود که تمامی مقدّمات و شرائط لازم فراهم آمده باشد.
هیأت ویژۀ رسیدگی از وزارت دفاع، وزارت دادگستری، وزارت امنیّت و حراست از آمریکا، وزارت امور خارجه و مقامات اطلاعاتی ایالات متّحده خواهند بود.

بسیاری از این ۷۱ تن خطرناک تلقی می شوند که شایستۀ برخورداری از آزادی نیستند، امّا ادلّۀ کافی برای انجام محاکمۀ جنائی علیه آنان هم در دست نیست.
پرزیدنت اوباما، مترصدّ تعطیل کردن زندان گوآنتانامو است ولی قانون گذاران ایالات متّحده مانع تحقق خواستۀ رئیس جمهوری شده اند.

برخی از آن قانون گذاران مخالف تعطیلی تأسیسات گوآنتانامو وعودت برخی از زندانیان به موطن اصلی شان و انتقال برخی دیگر به زندان های واقع در داخل ایالات منّحده هستند.
پس از اعزام نیروهای به رهبری آمریکا به افغانستان که پی آمد حملات تروریستی ۲۰۰۱میلادی به ایالات متّحده بود، آمریکا زندان گوآنتانامو را مخصوص نگهداری شبه نظامیانی درنظر گرفت که نیروهای ایالات متّحده دستگیر کرده بودند.
XS
SM
MD
LG