لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۵

توقف برخی تفتیشهای بدنی زندانیان گوانتانامو


سیم خاردار اطراف محل بازداشتگاه گوانتانامو، ۱۷ آوریل ۲۰۱۳
سیم خاردار اطراف محل بازداشتگاه گوانتانامو، ۱۷ آوریل ۲۰۱۳
یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا به دولت این کشور دستور داده که به انجام تفتیش بدنی و به طور خاص تفتیش شرمگاه زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو پایان دهند.

وکلای مدافع زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو می گویند این کار برای بازی روانی با زندانیان، تلاش برای بازداشتن آنها از پی گیری حقوق قانونی شان و در مواردی کوشش برای شکستن اعتصاب غذای آنها بوده است.

قاضی لامبرت ـ قاضی این پرونده ـ می گوید تحقیقات تازه ثابت می کند که ارتباطی منطقی میان ادعای دولت مبنی بر تلاش برای تامین و حفظ امنیت با انجام تفتیش هایی از این دست وجود ندارد.

پنتاگون،‌ وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده که در حال بررسی شواهد موجود در این خصوص است. وکلای مدافع زندانیان می گویند در بسیاری از موارد، این زندانیان حاضر نمی شدند با خانواده یا وکیلشان صحبت کنند چون قبل و بعد از چنین مکالماتی مورد تفتیش شرمگاه قرار می گرفتند. این پرونده در پی خودکشی عدنان عبدالطیف که در بازداشتگاه گوانتانامو محبوس بود، مطرح شد و بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

دیوید ریمز که وکیل مدافع ۵ تن از زندانیان بازداشتگاه گوانتاناموست، می گوید تفتیش شرمگاه برای مردان به ویژه مردان مسلمان تجربه ای شرم آور است.

گزارش ها از بازداشتگاه گوانتانامو حاکی از آن است که برخی زندانیان از بیم این گونه تفتیش های بدنی حاضر نمی شدند با وکلا یا اعضای خانواده خود تماس تلفنی بگیرند.

در این حال، وکلای مدافع شماری از زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو مورد جداگانه ای از شکایت را علیه مسئولان بازداشتگاه مطرح کرده اند. این شکایت، به تغذیه اجباری آنها مربوط می شود و این که به زندانیانی را که در اعتصاب غذا هستند، به زور غذا می خورانند و آب می دهند.

قاضی این مورد شکایت علیه بازداشتگاه گوانتانامو، روز دوشنبه اعلام کرد که اتخاذ تصمیم پیرامون عملکرد مسئولان بازداشتگاه گوانتانامو در مورد خاص مربوط به شکایت از تغذیه اجباری، از حوزه اختیار وی خارج است و چنین تصمیمی باید از سوی رئیس جمهوری آمریکا گرفته شود و فرمان آن باید توسط شخص باراک اوباما صادر شود.

هم اکنون بیش از یکصد تن از ۱۶۶ زندانی بازداشتگاه گوانتانامو به نشان اعتراض به بلاتکلیفی شان، در اعتصاب غذا به سر می برند.
XS
SM
MD
LG