لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

ایالات متحده و فرانسه سامانه‌های راداری عربستان را تقویت می کنند


پس از حملات موشکی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در ماه سپتامبر که آمریکا ایران را مقصر دانسته است، ایالات متحده و فرانسه در حال تقویت سامانه‌های راداری عربستان سعودی هستند.

به گزارش رویترز، ژنرال کنت مک کنزی فرمانده مرکزی ایالات متحده مشهور به «سنتکام» روز شنبه ۲ آذرماه در حاشیه اجلاس «گفت‌وگوی منامه» گفت که «ما همچنان اطلاعات مربوط به حملات به تاسیسات نفتی آرامکو ادامه می‌دهیم و این اطلاعات از طریق سعودی‌ها منتشر خواهد شد.»

او افزود: ما با سعودی ها همکاری می کنیم تا شبکه سامانه ای آن ها افزایش یابد. این موضوع باعث می شود آن‌ها بتوانند تا بهتر از خود در برابر این نوع تهدیدها دفاع کنند.

آمریکا، ایران را در حمله به ۶ نفتکش در آب‌های منطقه و همچنین تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان متهم کرده است. ایران دست داشتن در آن حملات را رد کرده است.

ژنرال مک کنزی همچنین گفت: «تقویت حضور نظامی ایالات متحده در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در جنوب ریاض، علاوه بر پایگاه‌های وسیع در قطر و بحرین است، توانایی دشمن برای هدف قراردادن شما را پیچیده می‌کند.»

همچنین فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، نیز گفت که پاریس به طور جداگانه در حال ارسال «بسته‌ای از هشدار دهنده‌ها» از جمله رادارها است تا با حملات با ارتفاع پایین مقابله کند.

او افزود که این بسته در روزهای آینده در عربستان سعودی خواهد بود و بسیار سریع عملیاتی خواهد شد. اما برای شناسایی بهتر چگونگی پرکردن فاصله‌ها باید تجزیه و تحلیل انجام شود.

تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG