لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

بعد از گذشت بیش از یک‌ماه از حملات به تاسیسات نفتی عربستان؛ عرضه اولیه سهام «آرامکو» رسما آغاز شد


عربستان سعودی رسما از روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه عرضه اولیه سهام شرکت نفتی آرامکو را آغاز کرد.

به گزارش رویترز، براساس بیانیه منتشر شده از سوی شرکت نفتی آرامکو، هیئت مدیره ستاد بازار سرمایه با تقاضای این شرکت نفتی عربستان سعودی برای ثبت و عرضه بخشی از سهام خود موافقت کرده است.

آرامکو اشاره‌ای به زمان‌بندی و یا میزان سهام خود برای عرضه نکرده است اما منابع به رویترز گفته‌اند که این شرکت نفتی یک تا دو درصد از سهام خود را در بورس داخل به ارزش ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار عرضه خواهد کرد.

بنابر این گزارش تایید عرضه سهام شرکت نفتی آرامکو که به عنوان غول نفتی جهان شناخته می شود، حدود ۷ هفته پس از حملات فلج کننده به تأسیسات نفتی این کشور انجام شده است.

سه منبع نیز به رویترز گفتند که این عرضه برای۲۰ اکتبر(۲۸ مهرماه) پیش بینی شده بود اما مشاوران گفته بودند که برای عرضه این سهام نیاز به زمان بیشتری است و به همین دلیل این تاریخ به تاخیر افتاد.

پیش از این نیز رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده بود که ظرفیت تولید تاسیسات نفتی عربستان تا آخر ماه سپتامبر، به میزان قبل از حمله به این تاسیسات بازمی‌گردد.

تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG