لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

فاکس نیوز: تصاویر آزمایش موشک «خرمشهر» در ایران قدیمی است


شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی به نقل از دو مقام آمریکایی گفت تصاویر ویدیویی که جمهوری اسلامی ایران به تازگی از آزمایش پرتاب موشک بالستیک خرمشهر پخش کرد، مربوط به یک آزمایش قدیمی است.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه سوم مهر ماه منتشر شده است، ویدیوی پخش شده توسط رسانه های ایران متعلق به هفت ماه پیش بوده و در آن آزمایش موشک پس از طی مسافتی در آسمان منفجر شده است.

این دو مقام آمریکایی گفته اند که نشانه‌ای مبنی برای این که در ایران اخیرا یک آزمایش موشکی انجام شده باشد، در دست نیست.

رسانه‌های دولتی ایران روز جمعه از آزمایش موشک خرمشهر با وزن یک تن و برد دو هزار کیلومتر خبر داده بودند. این موشک در رژه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق نیز به نمایش گذاشته شده بود.

پرزیدنت ترامپ، روز شنبه در پی انتشار خبر آزمایش موشک خرمشهر، در توئیتی نوشت که ایران هم اکنون پرتاب موشک بالستیکی را آزمایش کرده است که می‌تواند به اسرائیل برسد. او در ادامه توئیت خود نوشت: «ایران همچنین دارد با کره شمالی کار می کند، توافق زیادی بین ما نیست!»

فاکس نیوز به نقل از مقام های آمریکایی: تصاویر آزمایش موشکی ایران قدیمی است

پرزیدنت ترامپ ، چند روز قبل از آن در مجمع عمومی سازمان ملل در مقابل رهبران دویست کشور جهان، توافق هسته‌ای با ایران را مایه شرمساری آمریکا خواند و گفت که اجازه نخواهد داد ایران زیر پوشش این توافق به توسعه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی ثبات کننده در منطقه ادامه دهد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اظهارات پرزیدنت ترامپ گفت که فعالیت‌های موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و ایران برای دفاع از خود نیاز به مجوز هیچکس ندارد.

حال به گزارش فاکس نیوز، ویدیویی پخش شده از تلویزیون دولتی ایران که تصاویر پرتاب آزمایشی موشک خرمشهر را نشان داده است، قدیمی و متعلق به آزمایش موشکی هفت ماه پیش است.

فاکس نیوز، هفت ماه پیش خبر آزمایش موشکی ایران را منتشر کرد که موجب واکنش کاخ سفید شد و به ایران برای ادامه آزمایش‌های موشکی اخطار داد.

فاکس نیوز در این گزارش می‌گوید که موشک‌های برد متوسط ایران بر پایه طراحی موشک بالستیک بی ام ۲۵ و موسادان کره شمالی ساخته شده است که حداکثر برد آن چهار هزار کیلومتر است و در صورتی که مشکلات فنی آن رفع شود، می‌تواند به اسرائیل برسد. علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه هفته گذشته برد موشک خرمشهر را دو هزار کیلومتر است.

فاکس به نقل از مقام آمریکایی که ساختگی بودن ویدیوی پخش شده ایران را تایید کرده است گفت که درباره برد این موشک مطمئن نیست چرا ایران درباره آن دورغ می‌گوید. به گفته این مقام، شاید ایران نمی‌خواهد اروپایی‌ها را بترساند.

فاکس به نقل از کارشناسان می‌گوید که ایران با بیش از هزار موشک بالستیک برد کوتاه و میان برد، بزرگترین زردخانه موشک‌های بالستیک را در خاورمیانه دارد و در دو سال گذشته بیش از بیست آزمایش موشکی انجام داده است. به گفته مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی، ایران برای حزب الله در لبنان و رژیم اسد در سوریه و احتمالا حوثی ها در یمن، موشک و راکت تامین می‌کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ که پس از امضای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام در شورای امنیت سازمان مل تصویب شد، از ایران می‌خواهد که از ساخت و آزمایش موشک‌های بالیستیک که با توانایی حمل سلاح‌های اتمی طراحی می‌شوند، خودداری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG