لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

اف بی آی: عامل حمله مرگبار «فورت لادردیل» به قصد کشتار به فلوریدا آمد


تحقیقات پلیس فدرال آمریکا برای پی بردن به انگیزه عامل تیراندازی روز جمعه در فرودگاه «فورت لادردِیل» در ایالت فلوریدا، که منجر به کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن هشت نفر دیگر شد، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره پلیس بخش «بروارد» در میامی مهاجم را یک جوان ۲۶ ساله و از سربازان اعزامی ارتش آمریکا به عراق به نام استبان سانتیاگو معرفی کرده، که در بازداشت به سر می برد.

بنابر اعلام مقام‌های محلی، وی یک قبضه سلاح نیمه خودکار ۹ میلیمتری را از چمدان خود پس از دریافت آن در قسمت کنترل و تحویل بار بیرون آورد و شروع به تیراندازی به سمت مردم حاضر در محل کرد.

همین موضوع باعث شده است که پرسش هایی در سطح رسانه ها درباره امکان گذاشتن اسلحه در وسایل و چمدان هایی که در فرودگاه های آمریکا مورد بازرسی قرار می گیرند مطرح شود.

«فورت لادردیل-هالیوود» دومین فرودگاه بزرگ در جنوب ایالت فلوریدا است که به پروازهای بین المللی خدمات ارائه می‌کند.

مسئولان مربوطه آقای استبان را برای ساعات طولانی تحت بازجویی قرار داده‌اند و به گفته جرج پیرو، مامور ویژه پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در میامی انتظار می‌رود با اتهامات فدرال مواجه شود.

به گفته آقای پیرو، تحقیقات اف بی آی تاکنون انگیزه‌های تروریستی برای انجام تیراندازی روز گذشته در فرودگاه فورت لادردیل را رد نکرده و در حال تحقیق درباره فعالیت‌های اخیر مهاجم است.

وی ساعاتی بعد در یک نشست خبری گفت که پس از مصاحبه با ۱۷۵ نفر و بازجویی های طولانی از متهم، مشخص شده که مشکلی در فرودگاه برای او بوجود نیامد تا او اقدام تیاندازی کند.

به گفته این مقام پلیس فدرال آمریکا، استبان سانتیاگو به قصد کشتار به فلوریدا سفر کرد. وی پیشتر تاکید کرده بود که «همه جوانب» برای پی بردن به انگیزه واقعی مهاجم در نظر گرفته خواهد شد.

به گفته آقای پیرو، استبان سانتیاگو در ماه نوامبر سال گذشته به دلیل «رفتار غیرعادی» توسط ماموران اف بی آی بازداشت و سپس به پلیس محلی برای انجام معاینات روحی و روانی تحویل داده شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت که بستگان آقای سانتیاگو نیز تایید کرده‌اند که وی سابقه مشکلات روحی و روانی داشته است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع آمریکا، استبان سانتیاگو از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ میلادی در گارد ملی پورتو ریکو و گارد ملی آلاسکا خدمت کرده و از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ نیز به عراق اعزام شد.

وی حدود هشت ماه پیش، به دلیل عملکرد نامطلوب، از خدمت مرخص شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG