لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

فیسبوک اتهام "تبعیض سیاسی" در ارایه خبر به کاربران را رد کرد


مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک.
مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک.

همزمان با بازخواست کمیته سنا از فیسبوک برای بررسی احتمال جلوگیری از انتشار اخبار محافظه کاران آمریکا، این شرکت دستور العمل داخلی سردبیری بخش خبر خود را منتشر کرد.

برخی چهره های جمهوری خواه از نحوه ارائه اخبار به بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ هزار کاربر فیسبوک انتقاد دارند و این شرکت را به "تبعیض سیاسی" متهم کرده اند.

در واکنش، فیسبوک روز جمعه، دستورالعمل داخلی سردبیری بخش خبر خود را علنی کرد.

پیشتر، وبسایت گیزمودو که اخبار تکنولوژیک را منتشر می‌کند، به نقل از یکی از کارکنان پیشین فیسبوک گفت، این رسانه اجتماعی، اخباری مورد علاقه محافظه کاران را منتشر نمی‌کند.

دستورالعمل ۲۸ صفحه‌ای فیسبوک نشان می‌دهد که چگونه سردبیران خبر با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، اخباری را که ۱۰ شبکه خبری از جمله نیویورک تایمز، سی ان ان، بازفید و فاکس منتشر می‌کنند، بر پایه اهمیتی که دارند دسته بندی و ارائه می‌کند.

فیسبوک می‌گوید، در گزینش خبر، آرا و عقاید سیاسی را مد نظر قرار نمی‌دهد.

روز پنجشنبه، یک کمیته سنای آمریکا اعلام کرد در مورد شیوه‌ای که شبکه اجتماعی فیسبوک گزارش های خبری خود را انتخاب می کند، تحقیقاتی را آغاز کرده است.

به گزارش رویترز، کمیته تجارت، علوم و ترابری سنا در نامه ای به مارک زاکربرگ مدیر فیسبوک خواست به پرسش هایی در باره شیوه جمع آوری خبرها و انتخاب مطالب پاسخ دهد.

سناتور جان تیون رئیس این کمیته به خبرنگاران گفت نگرانی اصلی او این است که در صورت مداخله کارمندان در ارائه خبرها، ممکن است فیسبوک مرتکب فریبکاری شود.

XS
SM
MD
LG