لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

یک کمیته سنا درباره شیوه انتخاب خبرها از فیس‌بوک سئوال می‌کند


یک کمیته سنای آمریکا در مورد شیوه‌ای که شبکه اجتماعی فیس‌بوک گزارش های خبری خود را انتخاب می کند، تحقیقاتی را آغاز کرده است.
این اقدام در پی انتشار گزارشی صورت می گیرد که مدعی است کارمندان فیس‌بوک خبرهای مرتبط با مقوله‌های محافظه کارانه را از فهرست برترین‌های خبری فیس‌بوک حذف می‌کنند.

به گزارش رویترز، کمیته تجارت، علوم و ترابری سنا روز سه شنبه در نامه ای به مارک زاکربرگ مدیر فیس بوک خواست به پرسش هایی در باره شیوه جمع آوری خبرها و انتخاب مطالب پاسخ دهد.

سناتور جان تیون رئیس این کمیته به خبرنگاران گفت نگرانی اصلی او این است که در صورت مداخله کارمندان در ارائه خبرها، ممکن است فیس‌بوک مرتکب فریبکاری شود.

روز دوشنبه، بلاگ گیزمودو گزارش داد یک کارمند سابق فیس‌بوک مدعی شده کارمندان به طور مرتب گزارش های خبری مورد علاقه خوانندگان محافظه کار را حذف کرده و به شکلی مصنوعی داستان های دیگر را به فهرست می افزایند.

نامه کمیته تجارت، علوم و ترابری سنا درخواست برای اطلاعاتی در مورد ساختار سازمانی انتخاب خبرها را در بر می گیرد. سخنگوی فیس‌بوک دریافت نامه را تایید کرد و گفت در جریان تحقیقات اگر نارسایی هایی پیدا شود، بی درنگ گام هایی برای اصلاح آن برداشته خواهد شد.

از سوی دیگر، معاون رئیس دفتر کارکنان هری رید سناتور دمکرات دربیانیه ای از درخواست رئیس جمهوریخواه کمیته انتقاد کرد و گفت سنا "از برگزاری جلساتی برای بررسی نامزدی قاضی دادگاه عالی و درخواست رئیس جمهوری برای تامین اعتبار جهت مبازره با ویروس زیکا خودداری می کند، اما می پندارد رسیدگی به شیوه عمل فیس بوک مساله ای فوری برای منافع ملی است."

XS
SM
MD
LG