لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

سامانه دفاع موشکی آمریکا در رومانی راه‌اندازی شد


ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در سخنانی در این مراسم تهدید موشکی علیه اعضای ناتو را جدی خواند.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در سخنانی در این مراسم تهدید موشکی علیه اعضای ناتو را جدی خواند.

سامانه ۸۰۰ میلیون دلاری دفاع موشکی آمریکا برای حفاظت از متحدان خود در اروپا از روز پنجشنبه در رومانی فعال شد؛ تحولی که مسکو با آن مخلفت کرده و آن را تهدیدی علیه امینت روسیه تلقی کرده است.

دریاسالار مارک فرگوسن، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده در اروپا و آفریقا، در مراسم رسمی آغاز فعالیت این سپر موشکی گفت " امروز آمریکا و رومانی با راه اندازی این سامانه دفاعی برای متحدان ناتو تاریخ ساز شدند."

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز در این مراسم تاکید کرد تهدید موشکی که از خارج از مرزهای اروپا متوجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است، جدی است.

وی گفت "موشک‌های بالیستیک خارج از مرزهای اروپا به طور جدی متحدان ناتو را تهدید می‌کند. بسیاری از کشورها از جمله کشورهایی که در مجاورت ناتو قرار دارند، به دنبال توسعه و برخورداری از موشک‌های بالیستیک هستند. از همین رو یک سیستم دفاع موشکی برای تامین امنیت مشترک ما ضروری است."

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه نگرانی برخی کشورهای غربی مبنی بر این که برنامه موشکی ایران تهدیدی است علیه شرکای اروپایی آمریکا در سازمان ناتو، "ادعایی بی پایه و اساس" دانست.

با این حال ناتو و ایالات متحده بارها تاکید کرده‌اند که سامانه دفاع موشکی در اروپا نه قادر به مقابله با توانایی های استراتژیک بازدارنده روس‌ها است و نه به این منظور طراحی شده است.

فرانک رز از مدیران وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری در بخارست گفت، این سامانه دفاع موشکی قرار است اروپا را از تهدید موشک‌های بالیستیک ایران حفظ کند.

احداث قرارگاه دوسلو در اکتبر ۲۰۱۳ آغاز شد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است.

ناتو برای تکمیل این سپر دفاع موشکی علاوه بر دوسلو، یک قرارگاه دیگر در لهستان در دست احداث دارد که قرار است تا سال ۲۰۲۰ میلادی آماده فعالیت شود.

XS
SM
MD
LG