لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

آمریکا سران یگان‌های «سایبری و پهپادی» حماس را تحریم کرد


تحریم‌های تازه خزانه‌داری آمریکا علیه مقامات حماس
تحریم‌های تازه خزانه‌داری آمریکا علیه مقامات حماس

ایالات متحده روز‌ جمعه ۲۴ فروردین اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه سران یگان‌های پهپادی و سایبری حماس و نیز سخنگوی این گروه، که در غزه و لبنان مستقر هستند، اعمال کرده است.

وزارتخانه خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که اتحادیه اروپا نیز همزمان تحریم‌هایی را علیه حماس اعمال خواهد کرد.

تحریم‌های آمریکا، حذیفه سامر عبدالله الکحلوت معروف به «ابو عبیده» را که دست‌کم از سال ۱۳۸۶ سخنگوی گردان‌های عزالدین قَسّام، شاخه نظامی حماس در غزه بوده، هدف قرار داده است.

تحریم‌ها همچنین ویلیام ابو شنب فرمانده یگان الشمالی مستقر در لبنان، براء حسن فرحات، دستیار او، و خلیل محمد عظام، مأمور اطلاعات حماس، را هدف قرار داده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این یگان پروژه‌های توسعه و تولید خمپاره‌های ۱۲۰ میلی‌متری خودکار و پرتابگرهای متحرک برای راکت‌اندازهای «گراد» و پهپادهای اطلاعاتی و انتحاری را مدیریت می‌کند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت اقدام مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا تمرکز جمعی روی ایجاد اختلال در توانایی حماس برای انجام حملات بیشتر، از جمله از طریق جنگ سایبری و تولید پهپاد را تقویت می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز در بیانیه‌ای گفت: «عوامل گروه تروریستی حماس از جنگ اطلاعاتی و پهپادها برای تسهیل خشونت در جبهه‌های مختلف بهره می‌برند. ایالات متحده با هماهنگی شرکای بین‌المللی خود، با هدف قرار دادن چهار رهبر عملیات سایبری و پهپادی این گروه تروریستی مستقر در غزه و لبنان، علیه حماس اقدام می‌کند.»

او افزود که ایالات متحده آمریکا به مقابله با تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده حماس برای انجام حملات تروریستی و همچنین مختل کردن فعالیت‌های آنها در هرکجا که باشد «از جمله در فضای سایبری» ادامه خواهد داد.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام‌گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی و آزادی گروگان‌ها آغاز کرد.

مقامات حماس از آن زمان چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG