لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

دیدگاه| تهدید اروپا به ممانعت از تحریم جدید ایران توسط آمریکا «توخالی» است


یادداشتی در نشریه فارین پالیسی از ریچارد گلدبرگ، کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها

تهدید اخیر یک مقام اتحادیه اروپا به این که اروپا مانع هر گونه تلاش ایالات متحده در اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران خواهد شد، نشان دهنده سطح تازه ای از استیصال برای بازداشتن پرزیدنت ترامپ از ترک توافق هسته ای در ماه مه است. بانک های اروپایی می دانند که در سایه نیازشان به دسترسی به نظام مالی آمریکا دست آخر اتحادیه اروپا باید رضایت خاطر ترامپ درباره اصلاح برجام را تامین کند یا در صورت بازگشت تحریم های آمریکا به آن ها به طور کامل پایبند باشد.

تازه ترین مانور دنیس شائیبی، مسول امور ایران در کمیته خارجی اروپا، در این باره انعکاسی از تهدیدهای قبلی دیوید اُسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در ایالات متحده، مبنی بر این است که اگر آمریکا بخواهد تحریم های ثانویه را دوباره بر ایران اعمال کند، اتحادیه اروپا مقررات دهه نود میلادی اش را احیاء خواهد کرد که شرکت های اروپایی را به عدم پایبندی از تحریم های ثانویه فرا می خواند.

اما نظرسنجی اخیر از مدیران شرکت های اروپایی و آسیایی نشان می دهد که تنها ۴ درصد از آن ها گفته اند در صورت اعمال دوباره تحریم های ثانویه به قوانین تحریم آمریکا بی اعتنایی خواهند کرد.

اگر ترامپ تصمیم بگیرد تحریم های ثانویه علیه ایران را دوباره به اجرا بگذارد، بانک های سراسر جهان فورا با خطر از دست دادن حساب های بانکی شان در ایالات متحده روبرو خواهند شد.

در عین حال، هیچ چیز در توافق هسته ای، اروپا یا آمریکا را از تحریم دوباره نهادهای ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران به دلیل فعالیت موشک های بالیستیک و تروریسم باز نمی دارد. اگر اروپایی می خواهند چنین اتفاقی رخ ندهد بهتر است این واقعیت را مد نظر داشته باشند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG