لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

دفاع مقام وزارت انرژی آمریکا از سیاست پرزیدنت ترامپ در استفاده از سوخت فسیلی


یک مقام وزارت انرژی آمریکا، در تشریح سیاست پرزیدنت ترامپ در حمایت از استفاده سوخت فسیلی، قربانی کردن شکوفایی اقتصاد در مقابل محیط زیست را رد کرد.

ولز گریفیت معاون امور بین المللی در وزارت انرژی آمریکا، در جلسه ای در حاشیه کنفرانس تغییرات اقلیمی در کاتوویتس در لهستان، در واکنش به انتقاد از سیاست دولت آمریکا در حمایت از ادامه استفاده از سوخت فسیلی گفت که هیچ کشوری نباید برای پایداری محیط زیست، امنیت انرژی و شکوفایی اقتصادی را قربانی کند.

این جلسه که با حمایت آمریکا برای تشویق در استفاده از سوخت فسیلی در حاشیه کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد برگزار شده بود، از سوی معترضانی که با سیاست انرژی دولت ترامپ مخالف هستند مختل شد. برخی از معترضان آمریکایی بودند.

یکی از آنها گفت: «من عملا از دولتم در آمریکا در دادگاه شکایت کرده‌ام، زیرا دولت آمریکا به تدوام بحران جهانی محیط زیستی کمک می کند.»

پرستون ولز گریفیت، نماینده رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس لهستان گفت، اقتصاد آمریکا به دلیل لغو محدودیت ها بر صنعت زغال سنگ در حال شکوفایی است.

معاون وزارت انرژی آمریکا در امور بین المللی تاکید کرد: «ما قویا اعتقاد داریم هیچ کشوری نباید شکوفایی اقتصادی یا امنیت انرژی را برای حفظ پایداری در محیط زیست فدا کند.»

گزارش‌های علمی متعددی از جمله یک گزارش اخیر توسط دولت آمریکا گفته اند که انتشار گاز کربن و دیگر فعالیت های بشری به گرمایش کره زمین کمک کرده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است به این گزارش‌ها اطمینان ندارد و تلاش برای کاهش انتشار گاز کربن، به اقتصاد آمریکا آسیب می رساند.

سیاست آمریکا در احیای صنعت زغال سنگ با انتقادهای بسیاری در داخل و خارج روبرو شده است.

یان بورک، مشاور ارشد در شرکت جرمن واچ، گفت: «انتشار کربن در آمریکا بار دیگر در حال افزایش است و بر اساس شاخص‌های ما، سطح آن در آمریکا بالا است، که این یک مشکل است. در حال حاضر آمریکا بعد از عربستان سعودی در مقام بدترین قرار دارد.»

اما بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و کشورهای جهان در پی اتخاذ اقداماتی برای مقابله با تغییرات اقلیمی هستند. نمایندگانی از چند شرکت آمریکایی در ملاقات با همتایان خود از کشورهای دیگر در لهستان، سیاست دولت آمریکا را در تشویق برای استفاده از انرژی فسیلی تقبیح کردند.

آندرو لایت از موسسه منابع جهانی گفت: «این‌‌ها افرادی در دولت ترامپ هستند که می‌خواهند با چاپلوسی نشان دهند که مروج سیاست های بین المللی او در مجامع جهانی هستند، اما موجب ناراحتی مردم می شوند و بار دیگر ثابت می کنند که آمریکا در ارتباط با این موضوع بسیار مهم، در جوامع بین المللی منزوی است.»

دانشمندان خواستار چرخشی آنی به استفاده از منابع انرژی تجدید شونده هستند، در غیر این صورت تا پایان این قرن با افزایش فاجعه‌بار افزایش دمای زمین روبرو خواهیم شد. تولیدکنندگان اصلی انرژی فسیلی مانند ایالات متحده، روسیه، عربستان سعودی و استرالیا در مقابل ابن هشدار مقاومت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG