لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

آغاز ثبت نام قرعه کشی برای کارت سبز آمریکا


ثبت نام برای شرکت در برنامه ویزای اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا یا همان «قرعه کشی گرین کارت آمریکا» برای سال ۲۰۱۴ از ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه، دوم اکتبر به وقت شرق آمریکا آغاز شد و علاقمندان مهلت دارند تا ظهر شنبه، سوم نوامبر (۱۲ آبان) فرم مخصوص در صفحه اینترنتی که برای همین منظور طراحی شده را پر کنند و آن را بفرستند.

پارسال نزدیک به ۸ میلیون نفر در قرعه کشی کارت سبز آمریکا ثبت نام کردند و پیش بینی میشود که امسال نیز شمار مشابهی فرم شرکت در آن را پرکنند. از این میان تنها ۵۵ هزار نفر شانس برنده شدن دارند.

روزبه مظهری، مجری برنامه سیمای آمریکا در تلویزیون فارسی صدای آمریکا، یکی از برندگان خوش شانس قرعه کشی کارت سبز آمریکاست که در سال ۱۹۹۹ به آمریکا رفت. «من در خدمت سربازی بودم که یک روز از خواهرم در آمریکا پیامی رسید که خواسته بود هرچه زودتر بهش زنگ بزنم. به خواهرم تلفن زدم و خبر خوشحال کننده را گرفتم. وقتی مدارکش هم رسید و فهمیدم که می توانم به آمریکا بروم تا یک هفته جشن گرفتم.»

نعیم کریمی، ایرانی مقیم کانادا است که قصد دارد در قرعه کشی امسال گرین کارت آمریکا شرکت کند: «الان چند ماه است که در زندگی احساس خوشبختی می کنم. درسم را تمام کردم، ازدواج کردم و کار پیدا کردم. حالا فکر می کنم شاید خوشبختی برای چهارمین بار به سراغم بیاید.»

قرعه کشی گرین کارت از سال ۲۰۱۲ کاملا از طریق اینترنت یا آنلاین انجام می شود. متقاضیان به شکل «آنلاین» ثبت نام می کنند و در ماه مه ۲۰۱۳ (حدود اردیبهشت ماه ۱۳۹۲) نام برندگان روی وبسایت برنامه تنوع ویزا اعلام می شود. کارین کینگ سخنگوی اداره صدور ویزای آمریکا درباره برنامه قرعه کشی سالانه کارت سبز می گوید: «ما تلاش کردیم سیستمی را به کار بگیریم که متقاضیان خودشان بتوانند تمام کار را انجام بدهند و دیگر نیازی به خدمات احتمالی دیگر در قبال کارمزد نباشد. متقاضیان به همه اطلاعات دسترسی دارند و می توانند برای دیدن نتیجه به وبسایت مربوطه سربزنند.»

برنامه گرین کارت بویژه متقاضیان کشورهایی که از لحاظ تاریخی مهاجران چشمگیری در آمریکا ندارند را به شرکت در قرعه کشی ترغیب می کند. مثلا شهروندان کشورهایی مثل برزیل یا بنگلادش که مهاجران فراوانی در آمریکا دارند دیگر واجد شرایط شرکت در آن نیستند. اما برای میلیون ها نفر دیگر از شهروندان کشورهای دیگر جهان بخت آزمایی کارت سبز آمریکا می تواند تیری در تاریکی برای شروع یک زندگی جدید باشد.
XS
SM
MD
LG