لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۳

دستور تخلیه سفارت امریکا در یمن صادر شد


وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‎شنبه ۱۵ مرداد به دلیل تهدیدات تروریستی دستور داد کارمندان غیر ضروری سفارت این کشور در یمن را تخلیه کنند. گزارشها حاکی است شنود گفتگوی تلفنی ایمن الظواهری رهبر القاعده با رئیس شاخه یمن این گروه تروریستی، باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است.

وزارت امور خارجه امریکا همچنین از شهروندان خود در یمن خواسته است به‌دلیل مسائل امنیتی و خطر بالقوه تروریسم به‌سرعت خاک این کشور را ترک کنند. در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است که کمک رسانی به شهروندان آمریکایی در شرایط بحرانی که ممکن است پیش آید، بسیار دشوار یا حتی ناممکن خواهد بود.
بریتانیا نیز به طور موقت همه کارمندان سفارت خود را در یمن به دلیل نگرانیهای امنیتی ازاین کشور خارج کرده است.

حمله پهپادهای آمریکایی به خاک یمن با هدف کشتن مظنونان به عضویت القاعده، شبه نظالمیان آن گروه را خشمگین کرده است. روز سه شنبه یمن اعلام کرد پهپادی که احتمالا آمریکایی است، به نقطه ای در منطقه ای ناآرام در شرق یمن اصابت کرده که بر اثر آن ۴ تن مظنون به عضویت در القاعده کشته شده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته اعلام کرده بود سفارتخانه‌ها و مراکز دیپلماتیک این کشور در خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی روز یکشنبه تعطیلند.

نیویورک تایمز روز دوشنبه نوشت شنود گفتگوی تلفنی ایمن الظواهری، با رهبر شاخه یمن القاعده، باعث این تصمیم امنیتی شده است. بر اساس این گزارش الظواهری به ناصر الوحیشی دستور انجام عملیاتی در روز یکشنبه گذشته را داده بود. ناصر الوحیشی اخیراً از سوی الظواهری به سمت رهبر شمارۀ ۲ گروه تروریستی القاعده منصوب شده است.

تحلیلگران می گویند بعد از تضعیف اساسی گروه تروریستی القاعده، الظواهری از طریق گروههای وابسته به القاعده در منطقه فعالیت می کند.

بعضی از سفارتخانه ها روز دوشنبه بعد از یک روز تعطیلی بازگشایی شدند، از جمله سفارتخانه های امریکا در الجزیره، بغداد، داکا، و کابل. ۱۹ سفارتخانه دیگر از جمله سفارتخانه های امان، صنعا، قاهره، و طرابلس همچنان بسته اند. علاوه بر این ها، سفارتخانه های امریکا در ابوظبی، ریاض، ظهران، جده، دوبی، کویت، منامه، مسقط، بوجمبارا، آنتاناریوو، جیبوتی، خارطوم، کیگالی، و پرت سعید تا پایان هفته بسته خواهند بود.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا بسته ماندن این سفارتخانه ها را به دلایل «احتیاطی» توصیف کرد.
XS
SM
MD
LG