لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

۱۹ سفارتخانه امریکا تا جمعه تعطیل است


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که سفارتخانه ها و مراکز دیپلماتیک آمریکا در ۱۹ شهر در کشورهای اسلامی به سبب دریافت تهدیدهای تروریستی دست کم تا پایان هفته جاری (روز جمعه) تعطیل خواهند ماند.

بریتانیا و فرانسه نیز روز دوشنبه اعلام کردند که به دنبال دریافت تهدیدهای تروریستی، تعطیلی سفارتخانه های خود را در یمن تا روز شنبه تمدید کرده اند. لندن و پاریس اعلام کرده اند که برخی سفارتخانه ها به سبب مصادف شدن آخر هفته با عید فطر تعطیل باشند.


بیش از بیست سفارت و کنسولگری آمریکا از روز یکشنبه به دلیل نگرانیهای امنیتی بسته شده اند.

وزارت امورخارجه آمریکا روز یکشنبه گفت در حالی که تعدادی از این مراکز دیپلماتیک روز دوشنبه آغاز به کار خواهند کرد، تعداد دیگری از مراکز دیپلماتیک آمریکا بسته خواهند شد.

وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه روز یکشنبه خود افزوده بود: تمدید تعطیلی سفارت خانه ها بمدت یک هفته، نشانۀ تهدیدهای امنیتی جدید نیست، بلکه نشان از تعهد ما به احتیاط کاری و برداشتن گامهایی در حمایت از کارمندان، ازجمله کارمندان محلی و مراجعان به این مراکز است.

اقدام روز یکشنبه جهت بستن سفارتخانه ها و کنسولگریها چند روز پس از این که مقامات هشدار دادند امکان حمله هایی از سوی القاعده شدت گرفته، عملی شد.

بیشتر این مراکز دیپلماتیک در کشورهای اسلامی و شامل سفارت خانه های امریکا در عراق، لیبی و یمن است، که در آن مناطق روز یکشنبه یک روز کاری محسوب می شود.

سفارت آمریکا در بغداد روز دوشنبه باز خواهد بود.

آمریکا اواخر هفته گذشته یک هشدار جهانی مسافرتی را برای شهروندان آمریکا صادر کرده بود که در آن آمده بود امکان بالقوه حمله های تروریستی در خاورمیانه و شمال آفریقا زیاد است.
سفارت خانه ها و کنسولگریهایی که روز یکشنبه بسته بود ولی اجازه دارند روز دوشنبه باز شوند عبارتند از داکا، الجزایر، کابل، جده، جیبوتی، هرات، مزارشریف، بغداد، بصره و اربیل.

اقدات امنیتی این هفته که «پلیس بین الملل» نیز هشدارهای خود را در همین زمینه صادر کرده بود در حالی است که یک سال از حمله شبه نظامیان اسلامگرا به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی می گذرد. در این حمله ۴ آمریکایی و از جمله سفیر آمریکا در لیبی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG