لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

رای گیری های مقدماتی انتخابات در آمریکا در ویرجینیای غربی و نبراسکا


آقای ترامپ به علت موضعگیری های جنجالی اش موجب ناخرسندی عمیق رهبران حزب جمهوریخواه شده است.
آقای ترامپ به علت موضعگیری های جنجالی اش موجب ناخرسندی عمیق رهبران حزب جمهوریخواه شده است.

در ادامه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه در ایالت های ویرجینا غربی و نبراسکا انتخابات مقدماتی در دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برگزار می شود.

در حزب جمهوریخواه، این اولین انتخابات مقدماتی پس از کناره گیری دو رقیب مهم رقابت ها، و یکه تازی میلیاردر جنجالی دونالد ترامپ در این طیف است.

در ایالت ویرجینیای غربی هر دو حزب رقابت دارند و در نبراسکا تنها جمهوریخواهان رقابت می کنند.

انتخابات مقدماتی تا اواخر خردادماه ادامه دارد.

هیلاری کلینتون پیشتاز رقابت ها در انتخابات مقدماتی درون حزبی دموکرات ها گفت که دیدگاه های وی با همتای پیشتاز خود در کمپ جمهوریخواه تفاوت ریشه ای دارد.

وی گفت: "از من پرسیدند که منظورت از اینکه وی را غیر قابل پیش بینی خواندی چیست؟ خوب، کسی که می خواهد کشورهای دیگری هم سلاح اتمی داشته باشند، می خواهد آمریکا از ناتو کنار بکشد، کسی که به دنبال اعمال شکنجه است؛ خوب به این فرد چه می گویند. ما باید در این کارزار درباره این مسائل و دیگر موضوعات صحبت کنیم و من قصد دارم که همین کار را انجام دهم."

از سوی دیگر، سناتور برنی سندرز تنها رقیب خانم کلینتون، نیز پیکان حملات خود را علیه موضع گیری های جنجالی آقای ترامپ که تنها داوطلب باقی مانده در حزب جمهوریخواه نشانه گیری کرد.

او گفت: "دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نخواهد شد، زیرا مردم نامزدی که به لاتین تبارها، مکزیکی ها و مسلمانان، زنان، کهنه سربازان و آمریکاییان آفریقایی تبار توهین می کند، انتخاب نمی کنند. اگر مردم زیادی پای صندوق رای حاضر شوند ما پیروز خواهیم شد. اگر ما در کالیفرنیا پیروز شویم می توانیم به تعداد نماینده حزبی مورد نیاز دست یابیم."

در حال حاضر خانم کلینتون حمایت ۲۲۲۸ نماینده حزبی را دارد و سناتور سندرز از حمایت ۱۴۵۴ نماینده حزبی برخوردار است. برای دریافت نامزدی حزب هر داوطلب به حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیاز دارد.

از سوی دیگر، آقای ترامپ که گفته است در صورت ورورد به کاخ سفید از ورود مسلمانان به آمریکا جلویگری خواهد کرد، در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت که در مورد شهردار جدید لندن صادق خان که مسلمان است، استثنا قائل خواهد شد و به وی اجازه ورود به آمریکا خواهد داد.

آقای خان در پاسخ به آقای ترامپ گفت که سلطان مستغلات دیدگاه جاهلانه ای از اسلام دارد.

آقای ترامپ به علت موضعگیری های جنجالی اش موجب ناخرسندی عمیق رهبران حزب جمهوریخواه شده است و به رغم اینکه تاکنون توانسته شرایط نامزدی حزب را احراز کند، نتوانسته از حمایت پیشکسوتان حزب شود.

در آخرین واکنش به قریب الوقوع بودن نامزدی وی، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کرد که حاضر است از ریاست کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه که قرار است اواخر تیرماه برگزار شود کناره گیری کند.

در کنوانسیون ملی، نامزد رسمی حزب جمهوریخواه در انتخابات سراسری معرفی می شود.

آقای ترامپ تاکنون توانسته حمایت ۱۰۶۸ نماینده حزبی را به دست آورد.

وی برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیازمند است.

XS
SM
MD
LG