لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

تاثیر انتخابات سه شنبه بر انتخاباب سراسری آمریکا


برخی از ناظران، نتایج انتخابات روز سه شنبه دو فرمانداری در آمریکا را نشانه ای بر چگونگی آرایی تلقی می کنند که ممکن است آمریکائیان در انتخابات کنگره در سال آینده بدهند.

در پی بسته بودن ۱۶ روزه دولت فدرال و برنامه مراقبت های درمانی و پزشکی پرزیدنت اوباما که با مشکلاتی روبرو است، این نخستین انتخاباتی بود که آمریکائیان در آن شرکت کردند.

برندگان یک فرماندار جدید دمکرات را در ایالت ویرجینیا شامل می شود – در آنجا رقابت به گونه ای غیرمنتظره فشرده و تنگاتنگ بود. در نیوجرسی نیز فرماندار جمهوریخواه دوباره انتخاب شد.

«تی پارتی»، یک جناح فوق محافظه کار در داخل حزب جمهوریخواه، از راه های گوناگون بر دو انتخابات متفاوت نفوذ داشت. اعضای حزب در کنگره در کوشش برای قطع اعتبارات برنامه رئیس جمهوری، بسته شدن دولت را موجب شدند.

تحلیلگران می گویند این عمل ناخوشایند بر سرنوشت انتخاب کن کوچینلی، کاندیدای شکست خورده فرمانداری ویرجینیا، که روابط نزدیکی با «تی پارتی» جای دارد تاثیر منفی گذاشت.

کوچینلی گفت «ویرجینیا می فهمد برنامه اوباما ورشکسته است و شما می خواهید خودتان مسئول سلامتتان باشید، نه دولت.»
در نهایت، رای دهنگان ویرجینیا تری مک اولیف دمکرات را انتخاب کردند.
او در نطق پیروزی خود گفت «فقط فکر کنید وقتی ما باهم کار کنیم چه دستاوردهایی می توانیم داشته باشیم.»

در نیوجرسی، انتخاب دوباره کریس کریستی جمهوریخواه پیروزی بزرگی برای او بود. کریستی گفت «رهبری بیشتر از حرف زدن، شنیدن و گوش کردن است. دور یک میز نشستن و شنیدن حرف های هم و احترام گذاشتن به آنها» هم هست.

تاد دواین، استراتژیست دمکرات گفت «پیروزی کریستی به ویژه قابل توجه است. او قادر بوده است یک ایالت بسیار دمکرات را – که درآن اوباما در دو گذشته با ۱۷ درصد برتری برد – به دست آورد و به فرمانداری تبدیل شود که نه فقط توانست همانند دور قبلی در یک رای گیری نزدیک برنده شود، بلکه پیروزی عظیمی کسب کند.»
فورد اوکونل، استراتژیست جمهوریخواه گفت جمهوریخواهان تی پارتی نیاز دارند از کاندیداهای برنده بیاموزند. نتایج «تی پارتی را دریک خلاء، دریک نقطه، باقی می گذارد. مشکل واقعی تی پارتی این است که چگونه جاذبه خود را ورای پایگاه جمهوریخواه گسترش دهد.»

تحلیلگران می گویند پیکار داخلی پیش رو درانتخابات سراسری آینده برای کلیت حزب جمهوریخواه است. آیا حزب به محافظه گرایی افراطی تی پارتی گرایش پیدا می کند یا میانه روی بیشتری می آموزد؟

اوکونل گفت «این پیکار، بسته به این که چگونه صورت گیرد، ممکن است به نبردهای بیشتر و از کارافتادن و بسته شدن دولت منجر شود. و این مقوله ای است که مردم در سراسر جهان به آن چشم دوخته اند زیرا آمریکا هنوز نیرومند ترین اقتصاد جهان است.»

اوکونل بر این باور است که نتایج انتخابات روز سه شنبه تی پارتی را ترغیب خواهد کرد به دنبال کردن «اوباما کر» به عنوان مساله ای که می تواند در انتخابات آینده برنده شود برود. اما شکست در ویرجینیا همچنین می تواند جمهوریخواهان میانه رو را تشویق کند برای کسب آرای بیشتر، آن حملات را متوازن سازند و تعدیل کنند.
XS
SM
MD
LG