لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

ردیابی رقابت پولی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا


مقاله بیل آلیسون، میرا روجاناساکول، بریتنی هریس و سدریک سم در بلومبرگ

هیلاری کلینتون، کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رقابت بر سر جمع آوری کمک های مالی انتخاباتی را تحت الشعاع قرار داده است. بخش عمده ای از این پول ها از اهداء کنندگان ثروتمندی به دست آمده که کمک های چند ده میلیون دلاری به کمیته های بزرگ اقدام سیاسی موسوم به «سوپر پک‌»های حامی کلینتون کرده اند.

صدها میلیون دلار از این منابع مالی صرف تبلیغات تلویزیونی برای کلینتون و بسیج رای دهندگان در ایالت های سرنوشت ساز شده است. با این وجود کلینتون هنوز به پول نقد فراوانی در روزهای پایانی رقابت های انتخاباتی دسترسی دارد.

دونالد ترامپ بیشتر به ثروت شخصی اش و میلیون ها کمک کننده کوچک برای تامین هزینه های کمپین اش اتکا کرده است. کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر هزینه های کمپین اش در رقابت های درون حزبی را از محل حساب شخصی خودش تامین کرد. ترامپ تا ۱۹ اکتبر ۵۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از ثروت شخصی اش را در انتخابات هزینه کرده و زمان کوتاهی برای صرف مابقی ۱۰۰ میلیون دلاری که وعده داده است دارد.

ستادهای انتخاباتی کلینتون و ترامپ و «سوپرپک» های حامی آنها آخرین گزارش مالی آنها را به کمیسیون فدرال انتخابات ارائه کرده اند. این گزارش ها از اول تا نوزدهم ماه اکتبر را در بر می گیرد: کلینتون بیش از ۱۷۱ میلیون دلار و ترامپ بیش از ۸۳ میلیون دلار پول نقد در دسترس دارند. کل کمک های جمع آوری شده کمپین کلینتون و گروه های حامی اش یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار و ترامپ و حامیانش ۵۱۲ میلیون دلار بوده است.

ستاد ترامپ ۶۸ میلیون دلار هزینه تبلیغات رسانه ای کرده است که حدود ۲۷ درصد کل هزینه ها بوده است. از این مبلغ بیش از ۱۴ میلیون دلار به تبلیغات دیجیتال و آنلاین اختصاص یافته است.

ستاد کلینتون ۲۳۷ میلیون دلار هزینه تبلیغات رسانه ای کرده که حدود ۵۳ درصد کل هزینه بوده و از این مبلغ تنها ۳ میلیون دلار به تبلیغات آنلاین اختصاص داشته است.

بیشترین حجم تبلیغات در ایالت های فلوریدا، اوهایو، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، نوادا، آیوا، نیوهمپشایر، کلورادو و ویرجینیا انجام گرفته است. ستاد کلینتون تبلیغات در این ایالت ها را از تابستان و ستاد ترامپ از حدود یک ماه گذشته شروع کردند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG