لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۶

انتخابات مقدماتی در ایندیانا؛ تغییر بزرگی اتفاق نمی افتد


ایالت ایندیانا برای جمهوریخواهان ۸۳ و دموکرات ها ۵۷ نماینده انتخاباتی انتخاباتی دارد.
ایالت ایندیانا برای جمهوریخواهان ۸۳ و دموکرات ها ۵۷ نماینده انتخاباتی انتخاباتی دارد.

در ادامه انتخابات مقدماتی آمریکا، شهروندان ایالت ایندیانا روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه برای انتخاب داوطلب مورد نظر خود به پای صندوق های رای می روند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ها، دونالد ترامپ میلیاردر آمریکایی در اردوی جمهوریخواهان جلوتر از دو رقیب دیگر هم حزبی خود است و در اردوگاه دموکرات ها هم به رغم رقابت تنگاتنگ، هیلاری کلینتون همچنان در نظرسنجی ها بر رقیب خود برنی سندرز برتری دارد.

در صورت پیروزی کلینتون و ترامپ در انتخبات مقدماتی ایندیانا، احتمال رویارویی آنها در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه نوامبر آینده افزایش خواهد یافت.

جدیدترین نظرسنجی که توسط شبکه تلویزیون ان.بی.سی و دانشگاه ماریست (Marist) پیش از انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا انجام شده است، دونالد ترامپ با ۴۹ درصد محبوبیت، از سناتور تد کروز اصلی ترین رقیبش، ۱۵درصد جلوتر است.

از سوی دیگر، در همین نظرسنجی رقابت بین هیلاری کلینتون و برنی سندرز بسیار نزدیک است. در صورت پیروزی سناتور سندرز بر هیلاری کلینتون در این ایالت، تغییر چندانی در وضعیت حمایت نمایندگان حزبی دموکرات از وزیر خارجه پیشین آمریکا ایجاد نخواهد شد.

در اردوی جمهوریخواهان، دونالد ترامپ در ایالت ایندیانا گفت که ماندن رقبایش در انتخابات مقدماتی که به گفته او هیچ امیدی به دریافت نامزدی حزب ندارند، عملا مانع از جمع آوری کمک مالی وی برای حزب جمهوریخواه شده است.

آقای ترامپ بارها گفته است که از تجربیاتش به عنوان سرمایه دار، می تواند در مورد توافق های بازرگانی که به ضرر شرکت ها و نیروی کار آمریکایی بوده است، به نفع کشورش دوباره مذاکره کند.

وی گفت، "ما حدود ۵۰۰ میلیارد دلار کسری تراز بازرگانی با چین داریم، اما با ورود من به کاخ سفید این کسری تغییر خواهد کرد؛ زیرا ما دست برتر را داریم. ما در برابر چین دست برتر را داریم و بنابراین وقتی که چین حاضر نباشد مساله ای به نام کره شمالی را حل کند، ما به آنها می گوییم که شما باید آن را حل کنید."

آقای ترامپ افزود، "ما اجازه ادامه مورد تجاوز قرار گرفتن کشورمان از سوی چین را نخواهیم داد. آنها در حال انجام بزرگترین سرقت تاریخ هستند."

سناتور تد کروز، رقیب اصلی آقای ترامپ که امیدوار است همچنان با ماندن در رقابت ها، از کسب نامزدی نهایی حزب توسط میلیاردر جنجالی جلوگیری کند، از هواداران خواست که با حمایت از او هیلاری کلینتون را در انتخابات نهایی هشتم نوامبر شکست دهند.

آقای کروز گفت، "من باید به شما شهروندان ایالت ایندیانا بگویم که به انتخاب درست شما ایمان دارم. ایمان دارم که با تصمیم گیری درست ما می توانیم نامزدی حزب را دریافت کرده، و با ادامه اتحادمان در انتخابات سراسری هیلاری کلینتون را شکست دهیم. ما می توانیم مسیر حرکت کشور را تغییر دهیم."

از سوی دیگر در اردوگاه دموکرات ها، هیلاری کلینتون داوطلب پیشتاز حزب دموکرات ها که تاکنون توانسته است نظر مثبت بسیاری از آمریکاییان آفریقایی تبار را به خود جلب کند، در نشست انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان در ایالت میشیگان گفت، ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید همه برنامه های پرزیدنت اوباما را از بین خواهد برد.

خانم کلینتون گفت، "خدمت در کابینه پرزیدنت اوباما از بزرگترین افتخارتم است. آمریکا هم اکنون برای انتخاب جایگزین وی در حال تصمیم گیری است. پیشتاز جمهوریخواهان مردی است که جنبش زیر سوال بردن محل تولد و شهروندی پرزیدنت اوباما را رهبری می کرد. او حتی حاضر نشد صراحتا در برابر دوربین حمایت یک نژادپرست از خود را محکوم کند."

وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما در ادامه افزود، "ما نباید بگذاریم که میراث پرزیدنت اوباما در دستان دونالد ترامپ بیافتد."

هیلاری کلینتون دموکرات به حمایت ۲۱۸ نماینده حزبی دیگر و دونالد ترامپ جمهوریخواه به حمایت ۲۴۱ نماینده حزبی جهت دریافت نامزدی حزب خود نیاز دارند.

ایالت ایندیانا برای جمهوریخواهان ۸۳ و برای دموکرات ها ۵۷ نماینده انتخاباتی انتخاباتی دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG