لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

نتایج مقدماتی می گوید کلینتون و ترامپ احتمالا رقبای نهایی خواهند بود


دونالد ترامپ، میلیاردر جنجالی روز سه شنبه توانست در انتخابات مقدماتی در ایالت واشنگتن که بدون هیچ رقیبی برگزار شده، پیروز میدان شود و توانست به تعداد نمایندگان حزبی خود برای دریافت خودکار نامزدی حزب بیفزاید.

وی صرفا به حمایت کمتر از ۲۵ نماینده حزبی از ۳۵۰ نماینده حزبی باقی مانده نیاز دارد. انتخابات آتی این حزب در پنج ایالت، روز ۱۸ خرداد ماه برگزار می شود.

ترامپ در رقابت با سایر جمهوریخواهان در ماههای اخیر اظهارات جنجالی زیادی علیه مهاجران و مسلمانان مطرح کرده است. همین روز گذشته، در ایالت نیومکزیکو، سخنرانی آقای ترامپ به درگیری خشونت بار منجر شد.

در جریان این تظاهرات، معترضان اشیائی مثل بطری و سنگ به سوی مأموران پلیس پرتاب کردند.

ایالت نیومکزیکو، هم مرز کشور مکزیک و دارای جمعیت لاتین تبار عمده ای است.

برخی از معترضین که توانسته بودند خود را به داخل سالن سخنرانی برسانند، چندین بار موجب برهم خوردن سخنرانی اقای ترامپ شدند.

ترامپ در مراسم حامیان خود، معترضان را تحقیر کرد و گفت: "این بچه چند سالشه ؟....چند سالشه؟....از اینجا برو بیرون.... هنوز پوشک پوشیده..."

آقای ترامپ بارها اعلام کرده که در صورت ورود به کاخ سفید، با ساخت دیوار در امتداد مرز آمریکا با مکزیک از ورود مهاجران غیر قانونی به این کشور جلوگیری خواهد کرد.

وی همچنین وعده داده که میلیونها مهاجر غیرقانونی را که عمدتا لاتین تبار هستند از آمریکا اخراج کند.

آقای ترامپ که هیچگونه سابقه سیاسی ندارد، چندی پیش پس از آن که اعلام کرد به ژاپن و کره جنوبی برای مواجهه با کره شمالی اجازه ساخت سلاح هسته ای خواهد داد، اعلام کرد که حاضر است با رهبر پیونگ یانگ ملاقات کند.

هیون هاک بونگ، سفیر کره شمالی در بریتانیا پیشنهاد آقای ترامپ، را نمایشی دانست.

وی گفت: "ما از پیشنهاد وی باخبریم، اما آن را پیشنهاد واقعی نمیپنداریم و صرفا به عنوان یک روش نمایشی توسط یک بازیگر برای ادامه کارزار انتخاباتیش می دانیم."

کلینتون در کالیفرنیا

در کمپ حزب دموکرات، بانوی اول پیشین آمریکا که صرفا به حمایت چند ده نماینده حزبی از صدها نماینده حزبی باقی مانده نیاز دارد، در ایالت پرجمعیت کالیفرنیا گفت سعی خواهد کرد مردم را نسبت به عدم ارائه واقعیتها توسط آقای ترامپ آگاه کند.

قرار است ۱۸ خرداد انتخابات مقدماتی این ایالت برگزار شود.

کلینتون در یک سخنرانی انتخاباتی در کالیفرنیا گفت: "وقتی که موضعگیریهای دونالد ترامپ را می شنوی، باید خودت را نیشگون بگیری تا مطمئن شوی که خواب نمی بینی. دوستان باید این مساله را جدی بگیریم. ابتدا حرفهای او سرگرمی تلقی می شد، اما حالا خیلی نگران کننده به نظر می آید. و باید او پاسخگوی حرفهایش باشد."

براساس نتایج انتخابات مقدماتی هر دو حزب، احتمال رویارویی خانم کلینتون و آقای ترامپ در انتخابات سراسری آبان ماه هر روز قطعی تر به نظر می رسد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG