لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

هر نامزد انتخابات آمریکا چند "نماینده انتخاباتی" دارد؟


ترامپ و کلینتون از نظر ریاضی نامزد نهایی انتخابات دو حزب در نوامبر آینده هستند.
ترامپ و کلینتون از نظر ریاضی نامزد نهایی انتخابات دو حزب در نوامبر آینده هستند.

با برگزاری "سه شنبه بزرگ ۴"، تقریبا نامزدهای دو حزب شرایط خود را در آستانه نشست حزبی خود مشخص می بینند.

شاید شما هم این روزها در خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا از عبارت "نماینده انتخاباتی" شنیده باشید. در هر ایالت وقتی انتخابات مقدماتی برگزار می شود، تعدادی نماینده انتخاباتی انتخاب می شوند که در دو ماه آینده، آنها نامزد نهایی دو حزب را انتخاب می کنند.

به همین دلیل است که شمار نمایندگانی که ایالت‌ها برای تعیین نامزد‌های دو حزب عمده سیاسی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به کنوانسیون‌های حزبی شان می‌فرستند، در بعضی موارد حتی از شمار رای دهندگان ایالت‌ها نیز نقشی تعیین کننده‌تر دارد.

نتایج حاصل از این روش تقریبا استثنائی و منحصر بفرد تا امروز، نشان می‌دهد که دونالد ترامپ در جبهه جمهوریخواهان و هیلاری کلینتون در جبهه دمکرات‌ها تاکنون موفق به کسب حمایت بیشترین شمار نمایندگان ایالت هائی شده‌اند که انتخابات مقدماتی را انجام داده‌اند.

براین اساس، خانم کلینتون تا امروز توانسته است حمایت ۲۱۴۱ نماینده از ۲۳۸۳ نماینده لازم برای تائید نامزدی خود را کسب کند. او بیش از ۹۰ درصد آرای لازم را کسب کرده و اگر تنها ۲۴۲ نماینده انتخاباتی دیگر کسب کند، نامزد حزب دموکرات خواهد شد.

آقای ترامپ نیز موفق به کسب حمایت ۹۵۰ نماینده از ۱۲۳۷ نماینده لازم برای نامزدی حزب جمهوریخواه شده است. او نیز تنها ۲۸۷ نماینده حزبی دیگر نیاز دارد.

در جبهه جمهوریخواهان تاکنون شمار نمایندگان حامی تد کروز، ۵۶۰، و جان کسیک ۱۵۳ بوده است.

در جبهه دمکرات‌ها نیز برنی ساندرز تنها رقیب خانم کلینتون حمایت ۱۳۲۱ نماینده را کسب کرده است.

قرار است هفتم ماه می انتخابات مقدماتی در ایندیانا برگزار شود که تکلیف ۵۷ نماینده انتخاباتی جمهوریخواه و ۹۲ نماینده انتخاباتی دموکرات مشخص می شود.

نبراسکا، ویرجینیای غربی، کنتاکی، اورگان و واشنگتن ایالت های بعدی هستند که انتخابات مقدماتی دو حزب در آنها برگزار خواهد شد اما تعیین کننده ترین انتخابات هفتم ژوئن در کالیفرنیا برگزار می شود که نامزد پیروز جمهوریخواه ۱۷۲ نماینده انتخاباتی و نامزد پیروز دموکرات ۵۴۶ نماینده انتخاباتی کسب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG