لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۱

سندرز انتخابات مقدماتی ویرجینیای غربی را برد، راه کلینتون طولانی‌تر شد


سندرز در سخنرانی پیروزی اش گفت هرچند با کلینتون اختلافات زیادی دارد اما درباره شکست ترامپ هم نظر است.
سندرز در سخنرانی پیروزی اش گفت هرچند با کلینتون اختلافات زیادی دارد اما درباره شکست ترامپ هم نظر است.

در روزی که دونالد ترامپ بی رقیب در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه در ایالت ویرجینیای غربی شرکت کرد، هیلاری کلینتون رقابت را در این ایالت به برنی سندرز باخت تا رقابت دو نامزد دموکرات همچنان ادامه داشته باشد،‌ هرچند که وزیر خارجه آمریکا تا حد نصاب لازم برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات فاصله ای ندارد.

کلینتون که تقریبا راه سندرز را برای کسب تعداد آرای لازم برای نامزدی حزب را مسدود کرده، یک هفته بعد از پیروزی در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت ایندیانا، سه شنبه ۲۱ اردیبهشت رقابت را در ویرجینیای غربی به برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت واگذار کرد.

در انتخابات مقدماتی دموکرات ها در ویرجینیای غربی، بیش از ۵۰ درصد آرا به سندرز رسید. هرچند کلینتون رقابت را در این ایالت باخت اما یازده نماینده از مجمع ۲۷ نماینده انتخاباتی کسب کرد تا بیش از پیش به نامزدی نهایی حزب دموکرات نزدیک شود. سندرز توانست ۱۶ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی ویرجینیای غربی را کسب کند.

به این ترتیب میزان نمایندگان انتخاباتی کلینتون به عدد ۲۲۳۹ در مقابل ۱۴۶۹ نماینده انتخاباتی سندرز رسید. خانم کلینتون تنها ۱۴۴ نماینده دیگر برای کسب ۲۳۸۳ نماینده انتخاباتی لازم، جهت کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات نیاز دارد.

پیروزی سناتور سندرز هرچند مانعی برای کلینتون نیست اما راه او را برای کسب نامزدی حزب دموکرات طولانی تر کرده، در حالیکه رقیب او در حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ در دو انتخابات مقدماتی ویرجینیای غربی و نبراسکا بی رقیب پیروز شد.

برنی سندرز بعد از پیروزی در انتخابات ویرجینیای غربی گفت، ما رقابت حزبی را در ۱۹ ایالت برده ایم و اجازه بدهید تا جایی که می تونم به روشنی بگویم، ما در این کارزار انتخاباتی هستیم که نامزدی حزب دموکرات را کسب کنیم.

آقای سندرز اشاره نکرد چطور قرار است عقب ماندگی از کلینتون را در چند انتخابات باقیمانده جبران کند اما گفت هدف او و هیلاری کلینتون یک چیز است.

سندرز گفت:‌ "هرچند من و خانم کلینتون اختلاف نظر های زیادی داریم اما در یک چیز اتفاق نظر داریم:‌اینکه ما باید دونالد ترامپ را شکست بدهیم. "

بایدن: کلینتون پیروز است

همزمان با سخنان سندرز، جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه پیش بینی کرد که هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خواهد شد. او همچنین گفت اطمینان دارد که خانم کلینتون در انتخابات نهایی در مقابل نامزد جمهوریخواه پیروز می شود.

بایدن این سخنان را در گفت و گو با شبکه خبری ای‌.بی‌.سی ایراد کرد. او بلندپایه ترین مقام دولتی آمریکا است که علنا چنین پیش بینی کرده است.

تاکنون هم بایدن و هم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از هرگونه پیش بینی درباره نامزدی حزب دموکرات خودداری کرده و درباره رقابت بین کلینتون و رقیب هم حزبی او برنی سندرز نظری نداده اند.

با این حال آقای بایدن از هیچیک از داوطلبان نامزدی دمکرات حمایت نکرد.

ترامپ: یک قدم نزدیکتر

در شبی که ترامپ بی رقیب مانده بود،‌ توانست در دو ایالت ویرجینیای غربی و نبراسکا پیروز شود.

آقای ترامپ بعد از کناره گیری تد کروز و جان کیسیک، تنها نامزد حاضر در انتخابات از حزب جمهوریخواه است و به همین دلیل پیش بینی می شود او نامزد نهایی حزب باشد.

آقای ترامپ برای کسب نامزدی نهایی حزب باید تا مجمع جمهوریخواهان در تیرماه در کلیولند اوهایو صبر کند. البته به نظر می رسد نامزدی او چندان هم آسان نباشد چون تاکنون چهره های سرشناسی از حزب جمهوریخواه حاضر به حمایت از او نشده اند.

دونالد ترامپ توانسته ۱۱۰۷ نماینده انتخاباتی کسب کند. او نیاز به ۱۳۰ نماینده دیگر دارد تا به عدد ۱۲۴۷ برسد که جهت کسب نامزدی حزب جمهوریخواه کافی است.

آقای ترامپ برعکس همیشه که بعد از پیروزی سخنرانی می کرد، بعد از این پیروزی از سخنرانی خودداری کرد و تنها در اطلاعیه ای گفت، این مایه افتخار است که ما هر دو ایالت ویرجینیای غربی و نبراسکا را برده ایم بخصوص با این اختلاف زیاد. وقتی که در این دو ایالت گذراندم، شگفت انگیز، روشنگر و تجربه ای برای من بود.

قرار است انتخابات مقدماتی برای دموکرات ها هفته آینده در دو ایالت کنتاکی و اورگان برگزار شود که به ترتیب ۵۵ و ۶۱ نماینده انتخاباتی خواهند داشت.

دونالد ترامپ تنها نامزد جمهوریخواهان نیز هفته آینده در اورگان با ۲۸ نماینده انتخاباتی و هفته بعد تر در ایالت واشنگتن در رای گیری مقدماتی شرکت خواهد کرد.

تقریبا یک ماه دیگر انتخابات مقدماتی کالیفرنیا برگزار می شود که می تواند رقابت در حزب دموکرات را نهایی کند.

XS
SM
MD
LG