لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

درپی نرسیدن به توافق نهایی اتمی، دلار گران شد


در حالی که رئیس کل بانک مرکزی ماه پیش از کاهش قیمت دلار خبر داده بود، روز شنبه دلار از رکود نزدیک به یک سال خود فاصله گرفت و به بالاترین رکورد خود در یک سال گذشته رسید.

قیمت دلار که از روز چهارشنبه، دو روز پس از اعلام نتیجه مذاکرات اتمی،رو به افزایش گذاشته بود روز شنبه به حدود سه هزار و ۴۰۰ تومان در بازار آزاد رسید. کم ترین قیمت دلار در یک سال گذشته ۳هزار و ۴۰ تومان در ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ بود.بالاترین قیمت دلار در سال گذشته در اردیبهشت ماه به مبلغ ۳هزار و ۳۳۵ تومان بود. به گزارش خبرآن لاین در سه هفته اخیر خرید و فروش کلان ارز در بازار راکد مانده بود زیرا بازار با پیش بینی رسیدن به توافق نهایی اتمی، به پایین آمدن قیمت ارز و دست یابی به ارز ارزان تر چشم دوخته بود.

حسین هاشمی کارشناس بانکی به خبر آن لاین می گوید علت بالارفتن سریع قیمت دلار، روی آوری همین گروه به خرید دلار است. به گفته او بر اثر تقاضای شدید بازار ارز، قیمت دلار به ناگهان افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر می نویسد قیمت دلار که روز یکشنبه گذشته ۳هزار و ۲۳۶ تومان بود با افزایشی تدریجی به ۳ هزار و ۳۹۵ تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته ۱۶۰ تومان افزایش نشان می دهد.

هیجان در بازار ارز نرخ ارزهای دیگر و طلا را نیز بالا برد. در حالیکه طلا در بازارهای جهانی ۳ دلار کاهش یافته، سکه تمام بهار آزادی روز شنبه به ۹۳۶ هزار تومان رسید.

کمال سیدعلی معاون پیشین ارزی بانک مرکزی علت صعود دلار را به توافق هسته ای مربوط می داند و به صدای اقتصاد می گوید تا پیش از ۳ آذر فعالان اقتصادی انتظار داشتند که توافق نهایی شود و نرخ دلار کاهش یابد. اما با نرسیدن به توافق نهایی و تمدید مذاکرات، بازار با افزایش قیمت روبرو شد. او می گوید با این حال تمدید مذاکرات برای بازار ارز بهتر از توقف توافق بود.

به نظر عده ای از تحلیل گران اقتصادی برای مقابله با افزایش نرخ دلار، دولت باید دلار به بازار تزریق کند.

به نوشته خبرگزاری مهر، رئیس کل بانک مرکزی این روندافزایشی را« موقت و تحت تاثیر خبرهای زودگذر دانسته که خنثی می شود و دوباره تعادل واقعی به بازار برمی گردد».

خبرگزاری مهر گفته های متفاوت وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی را در مورد پیش بینی نرخ دلار دربودجه سال ۱۳۹۴ ، در بالا رفتن قیمت ارز موثر دانسته است. در حالیکه ولی الله سیف نرخ دلار را در بودجه کل کشور درسال ۱۳۹۴ حدود ۲۸۵۰ تومان پیش بینی کرده ، علی طیب نیا می گوید قیمت دلار در بودجه سال اینده نیز مانند سال ۹۳ خواهد بود و تغییری نخواهد کرد.

تغییرات نرخ دلار در یک هفته اخیر

(از خبرگزاری مهر)

روز - تاریخ

قیمت دلار

یکشنبه ۲ آذر۳۲۳۶
دوشنبه ۳ آذر۳۲۵۳
سه شنبه ۴ آذر۳۲۶۱
چهارشنبه ۵ آذر۳۲۸۰
پنج شنبه ۶ آذر۳۳۱۵
شنبه ۸ آذر۳۳۹۵

XS
SM
MD
LG