لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

واکنش سرد بازار ایران به تمدید گفت وگوهای هسته‌ای


یک روز پس از تمدید مهلت مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، بازارهای مالی و پولی در تهران واکنش منفی به این توافق نشان دادند. روز سه شنبه قیمت دلار و سکه افزایش یافت و تمامی شاخص ها در بازار بورس سقوط کردند.

روز سه‌شنبه و از ابتدای آغاز معاملات در بازار بورس تهران، همه فروشنده بودند و بعد از چند ساعت، همه شاخص‌های بازار، منفی و قرمزپوش شد و شاخص کل بورس ۱۲۰۸ واحد افت کرد. سقوطی کم سابقه در چند ماه اخیر.

بیشترین افت مربوط به شرکت‌های خودرو، بانک‌ها و پتروشیمی بود؛ شرکت‌ها و صنایعی که به نحوی از تحریم‌های ایران متاثر هستند. به نظر می‌رسد سهامداران از آنچه که روز گذشته در وین اعلام شد، ناراضی باشند.

بازار ارز و سکه تهران هم که در انتظار نتيجه مذاکرات هسته‌ای بود، امروز روی خوشی به اخبار وین نشان نداد؛ آن هم در حالی که هیچ یک از طرفین مذاکرات از شکست گفت وگوها سخن نگفته اند.

روز سه‌شنبه هر دلار آمریکا در بازار تهران با ۱۳ تومان افزایش، به ۳۲۶۳ تومان رسید. قیمت دلار آمریکا در چند ماه گذشته تقریبا ثابت بود و در محدوده ۳۲۵۰ تومان معامله می‌شد. حتی روز شنبه – دو روز پیش از پایان ضرب‌الاجل هسته‌ای – در فضای خوش بینانه‌ای که در بازار شکل گرفته بود، قیمت دلار تا ۳۲۴۰ تومان هم پایین آمده بود.

امروز در بازار طلا هم قیمت ها بالا رفت و هر قطعه سکه طلا با ده هزار تومان افزایش به ۹۳۰ هزار تومان رسید.

علیرغم تحولات امروز در بازارهای مالی و پولی، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه گفت شرایط بازار طبیعی است و اتفاق خاصی که باعث شوک شود، روی نداده است.

رضا تقی‌زاده تحلیلگر ایرانی مقیم بریتانیا، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره چشم‌انداز اقتصاد ایران در هفت ماه آینده می‌گوید «انتظار این بود که در نتیجه امضای یک قرارداد ماندگار و جامع اتمی، زمینه عادی شدن تجارت خارجی ایران هم فراهم شود ... ولی متاسفانه از دید بازار، وضعیت انتقالی کنونی حفظ خواهد شد.»

به باور آقای تقی‌زاده «وضعیتی که امروز در بازار داخلی ایران حاکم است، شاید در حالت نیمه تثبیت ادامه پیدا خواهد کرد. بازار انتظار داشت برای منتقل شدن از شرایط دلالی، رو بیاورد به شارایط تولیدی ... و به نوعی ارزهای خارجی هم در داخل تثبیت شوند.»

به نظر می‌رسد واکنش‌های امروز در بازارهای پولی و مالی ایران، به معنای ادامه تردید و بدبینی فعالان اقتصادی تا در طول هفت ماه آینده است؛ هفت ماهی که قرار است گفتگوی دیپلمات‌ها، با این هدف که نتیجه پرونده هسته‌ای ایران سرانجام روشن شود، ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG