لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

درگیری‌ها در خاورمیانه؛ آمریکا تحرکات در مرزهای خود را زیرنظر دارد


دیوار مرزی آمریکا و مکزیک
دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

حمله تروریستی مرگبار حماس به اسرائیل نگرانی درباره احتمال وقوع حملات تروریستی در آمریکا را افزایش داده است؛ با این حال به گفته مقامات آمریکایی، چنین احتمالی هنوز به تهدیدی واقعی تبدیل نشده است.

به گزارش صدای آمریکا، در روزهای اخیر تمرکز بر چنین تهدید بالقوه‌ای پس از انتشار گزارش اداره گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا «سی‌بی‌پی» افزایش یافته است.

این اداره هشدار می‌دهد عوامل مرتبط با حماس، جهاد اسلامی فلسطین، یا حزب‌الله ممکن است تلاش کنند از طریق مرز جنوبی آمریکا وارد ایالات متحده شوند. واشنگتن هر سه گروه را به عنوان سازمان‌های تروریستی خارجی معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش که برای نخستین بار توسط روزنامه «دیلی کالر» منتشر شد، «افراد الهام گرفته از درگیری کنونی اسرائیل و حماس ممکن است از طریق ترانزیت مداری در مرز جنوب غربی وارد یا از آمریکا خارج شوند.»

این سند که توسط دفتر میدانی اداره گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا در سن‌دیگو، در جنوب کالیفرنیا تنظیم شده است، هشدار می‌دهد که جنگجویان خارجی با انگیزه‌های ایدئولوژیک یا نیروهای مزدور کشورهای خاورمیانه ممکن است تلاش کنند از طریق مکزیک وارد یا از آمریکا خارج شوند. این اداره در ادامه نشانه‌های مرتبط با هر یک از گروه‌ها را ارائه می‌دهد که می تواند به شناسایی یک جنگجوی خارجی کمک کند.

سی‌بی‌پی از تایید صحت این گزارش خودداری کرد اما با ارسال بیانیه‌ای به صدای آمریکا، این تهدید را کم اهمیت جلوه داد. یک سخنگوی این اداره گفت: «سی‌بی‌پی هیچ نشانه‌ای از جنگجویان خارجی تحت هدایت حماس که به دنبال ورود به آمریکا هستند، مشاهده نکرده است.»

این سخنگو همچنین گفت که سی‌بی‌پی «زمینه گسترده‌ای را برای نیروهای خط مقدم برای آگاهی از موقعیت فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آنها در انجام ماموریت‌های خود برای حفظ امنیت کشور و مرزها هوشیار هستند». به گفته این سخنگو، «تشریح موقعیت و آگاهی‌رسانی، ارزیابی تهدید نیستند.»

نگرانی‌ها درباره اینکه حمله تروریستی حماس و پاسخ نظامی اسرائیل ممکن است به خیابان‌های آمریکا سرایت کند، اوایل ماه جاری و هنگامی افزایش یافت که یکی از رهبران پیشین حماس خواستار برگزاری «روز خشم» شد. او از مسلمانان خواست تا در حمایت از مبارزه این گروه فلسطینی علیه اسرائیل، به «نبرد بپیوندند» و «پیام خشم» خود را به جهانیان ارسال کنند.

به دنبال این فراخوان، اداره‌های پلیس نیویورک، لس‌آنجلس، و واشنگتن به عنوان یک اقدام احتیاطی تدابیر امنیتی را تشدید کردند. وزارت امنیت داخلی ایالات متحده نیز از حدود چهار هزار سازمان مجری قانون در سراسر کشور خواست تا ضمن بررسی شرایط امنیتی، اقدامات اضافی را انجام دهند.

به‌رغم نگرانی‌ها، یک مقام امنیت داخلی در آن زمان گفت که این وزارتخانه «در حال حاضر هیچ اطلاعات خاصی که حاکی از هرگونه تهدید بالقوه برای کشور باشد، ندارد». این مقام امنیتی تأکید کرد که در صورت دریافت اطلاعات موثق، اقدامات لازم برای تطبیق با شرایط و انجام اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

وزارت امنیت داخلی آمریکا بارها هشدار داده است که در شرایط کنونی بزرگ‌ترین خطر داخلی است، نه خارجی، و این وزارتخانه نگران حملات مجرمان تنها یا گروهی کوچک است که با هشدار کمی اتفاق می‌افتد.

XS
SM
MD
LG