لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

پرزیدنت اوباما استراتژی نظامی جدید آمریکا را تشریح می کند


Джазовый аншлаг в дворянской усадьбе
Джазовый аншлаг в дворянской усадьбе

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برنامه دفاعی جدیدی را اعلام کرده است که میلیارد ها دلار کاهش بودجه و آنچه را او یک «لحظه گذر» پس از یک دهه جنگ می نامد، منعکس می کند.

رییس جمهوری روز پنجشنبه در محل پنتاگون رئوس بازنگری راهبردی را تشریح کرد. لئون پانه تا وزیر دفاع و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک نیز حضور داشتند.

او گفت استراتژی جدید حضور نظامی آمریکا در آسیا – اقیانوسیه را گسترش می دهد، و افزود ایالات متحده همچنان در خاورمیانه هشیار خواهد بود و به سرمایه گذاری در مشارکت ها و اتحادیه ها، از جمله ناتو، ادامه خواهد داد.

همچنین انتظار می رود برنامه جدید حرکتی برای دور شدن از استراتژی فعلی شرکت همزمان در دو جنگ باشد. ایالات متحده بجای آن برای درگیری در یک جنگ آماده می شود، در همین حال قادر خواهد بود از اقدامات تجاوزکارانه در جای دیگر جلوگیری کند.

پرزیدنت اوباما گفت ارتش کوچکتر خواهد بود اما جهان باید بداند که آمریکا برتری نظامی خود را حفظ خواهد کرد. او گفت کشور در پی جنگ در عراق و در جریان انتقال در افغانستان، از «یک موضع قدرت» پیش می رود.

پانه تا نیز قرار بود برنامه هایی را برای کاهش شمار سربازان، کارمندان غیر نظامی، و تاخیر چندین برنامه تسلیحاتی جدید، از جمله ساختن یک ناو هواپیمابر، را اعلام کند. او همچنین می خواهد راه هایی برای کاستن از هزینه های پرسنلی پیدا کند.

برخی گزارش ها حاکی است کاهش ممکن است نیروهای مستقر در اروپا و برخی از سربازانی را که بر کوشش های ضد شورش در کشورهایی مانند افغانستان متمرکز هستند، شامل شود.

فرانک گفنی، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا، به صدای آمریکا گفت استراتژی جدید مشکلات زیادی دارد. هم استراتژی و هم کاهش بودجه می تواند نیروهای آمریکایی را از توانایی برخورد همزمان با مناقشات بالقوه، از جمله با چین و ایران، باز دارد.

XS
SM
MD
LG